субота, 24 листопада 2018 р.


  ГОЛОДОМОР –  ТРАГЕДІЯ    
УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ     

Щорічно у четверту суботу листопада Україна відзначає День памяті жертв Голодомору. В цей день вся Україна і світ поминають, шанують убитих голодом під час геноциду 1932 – 1933 років.  В 2018 році    ми   відзначаємо 85 річницю Голодомору.
           Пам’яті мільйонів українців, які загинули мученицькою смертю від голоду, пам’яті українських сіл і хуторів, які щезли з лиця землі  після найбільшої трагедії XX століття  в Смолінській бібліотеці №1 пройшов вечір-скорботи  «Голодомор – трагедія українського народу» на якому  ведучі (Сизранова Наталія, Шевченко Марина, Яковлева Катерина ) розповіли про причини та наслідки голодомору, Зворушливі поезії та спогади   викликали біль і сум за невинно померлими земляками.
На екрані демонструвалися відео  кліп  Оксани Білозір  «Свіча» та Ніни Матвієнко «Мамо, я скоро помру». 
              До присутніх, особливо молоді звернувся настоятель Смолінської церкви Пресвятої Богородиці протоієрей Олександр про цінність життя, втрачений час, події що змушують людей згуртуватися, стати  духовно ближчими до Бога, а в серці нести любов і вічну память.
    Дівчина у вишиванці винесла  на таці шматочки чорного хліба та пригостила присутніх, щоб помянули тих , у кого в ті страшні роки його не було.
           Учасниками вечору скорботи  стали учні Смолінського НВО.  Їм було запропоновано дати власну оцінку подій 1932-1933 років та поміркувати над справжньою вартістю шматка хліба. 
Наприкінці заходу присутні хвилиною мовчання вшанували світлу пам'ять жертв Голодомору та запалили поминальну свічку.
Прозвучали музичні номери у виконанні Тетяни Васильєвої – «Під облачком», Ірина Мандрика – скрипка, Кушнір Руслан – акордеон.
    Крім цього, з 17 листопада у   бібліотеці діє книжкова виставка «Ці дні сумні, без світла, без надії в історії страшний лишили слід ». В рамках виставки читачам пропонується ознайомитись з документальною та художньою літературою, де висвітлено факти геноциду .
    В рамках проекту «Історичні події та знаменні дати України в хроніках документального кіно» відвідувачам бібліотеки було запропоновано перегляд тематичних відеофільмів « Голодомор.Україна,XX століття: технологія геноциду ». Відвідувачі бібліотеки, які переглядали фільм , залишали свої враження про побачене в книзі відгуків.  
    Захід підготували та провели Смолінська бібліотека №1, Смолінський Будинок культури, школа естетичного виховання.
       В 85 річницю Голодомору в Україні потрібно згадати «Людей Правди» - українців та іноземців які несли світу правду про геноцид чиї свідчення зберегли факти голоду.  16 очевидців Голодомору. Серед них  український письменник  Улас Самчук, автор роману «Марія» - першого художнього твору на тему Голодомору. Джеймс Мейс, американський історик, автор багатьох публікацій про Голодомор, основоположник традиції запалювати свічки свічки пам»яті  жертвам Голодомору, вчителька із Харкова  Людмила Радченко, селянин – фотолюбитель із села  Удачне Донецької області  Марко Желєзняк.
     Близько 4 мільйонів українців  загинуло від штучного голоду 1932-33 років. Це 13% тодішнього населення республіки.  Саме ця цифра, на думку учених,  є найбільш достовірною  серед наукових товариств. Демографи . Демографи зазначають жахливий факт:  майже 25%  загиблих від Голодомору – це діти до 10 років. А більше 600000  дітей не народилося. Серед населення бувшого Радянського Союзу найбільші втрати понесла Україна, потім іде Росія, на третьому місці Казахстан.


    




Свято мови і писемності



Наша мова – пісня, і в словах любов.
Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово!
У барвінки зодягайся, українське слово.
Колосися житом в полі, піснею в оселі,
Щоб на все життя  з тобою ми запам’ятали,
Як з дитячої колиски  мову покохали.

9 листопада в Смолінській бібліотеці №1 було проведено свято «Наша мова – пісня, і в словах любов» . Мета якого формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Ознайомити дітей з українськими обрядами і звичаями. Пробудити почуття національної гідності.
Виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
    Учасниками заходу стали  учні 9-А та 6-Б класу Смолінського НВО.




неділя, 11 листопада 2018 р.


«Жіночий голос української
літератури 19 століття»


Ніякий інший народ не мав стільки жінок – письменниць, як український. Період кінця 19ст. – початку 20ст. можна впевнено означити як культурний жіночий ренесанс, оскільки на мистецьку арену вийшла численна плеяда письменниць. Марко Вовчок, Олена Пчілка, Леся Українка, Ольга Кобилянська, Наталія Кобринська, Уляна Кравченко, Дніпрова Чайка – це кращі з кращих, справді шляхетні не лише за своїм походженням, а й за своїм чином, українська аристократія в духовному вимірі. З їх появою на повні груди зазвучав жіночий голос в українській літературі, новаторський голос. Письменниці внесли у культурний простір того часу зовсім інший тип героя, відмінний від традиційного. Новим персонажем їх творів стає жінка – інтелігентна, меланхолійна, самодостатня особистість з активною життєвою позицією. Вони змінюють фокус її зображення, переносять героїню у центр подій, вивищують її, створивши з неї «царівну», «білу мрію», «одержиму духом», «блакитну троянду», від жінки – жертви: «покритки», «бурлачки», «повії», «наймички» - не зосталося і сліду. Творчість письменниць кінця 19ст. – початку 20 ст. – одне з найбільших модерністських відкриттів, щось майже екзотичне, цілком нове в українській літературі.
Пригадати їх творчу спадщину, оцінити її з погляду сьогодення, ознайомитись з життєвою долею найяскравіших представниць інтелігенції того часу можна, завітавши на абонемент   бібліотеки  , адже саме тут оформлено книжкову поличку «Жіночий голос української літератури 19 століття». Презентовані на ній видання в повній мірі розкривають жіночий літературний процес кінця позаминулого століття, дають змогу ознайомитись з творчістю досить цікавих її представниць, імена яких були раніше незаслужено забуті. Долучайтесь! Насолоджуйтесь прочитаним, відкривайте нове!