Краєзнавча література




А – Г


Базака        Роман
         Преса Кіровоградщини(1874 -1921рр.) історико-
функціона  льний допис, типологічна  характеристика,
монографія         / Базака Роман Вікторович. – Кропивницький:
Центрально        -Українське видавництво, 2018. -270с.
         ISBN  978 -966- 130 -148 -0.
  Монографія присвячена комплексному дослідженню періодичної преси  Кіровоградщини (1874 -1921рр.), передумов її зародження та розвитку. Проаналізовано особливості функціонування видань у забезпеченні інформаційних потреб краю.
   Видання розраховане на студентів спеціальностей: «Журналістика», «Видавнича справа» та широке коло читачів зацікавлених історією Кіровоградщини.

Барабаш С.Засвічу тиху свічку надії / С. Г. Барабаш. — Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017. — 180 с.
«Засвічу тиху свічку надії» — збірка доктора філологічних наук, професора, Заслуженого працівника освіти України, члена Національної Спілки письменників, телеведучої, але разом з тим небуденної, надзвичайної космічної енергетики жінки Світлани Григорівни Барабаш. Видання відкриває читачу стежку до світу поетичного мислення й почувань людини, по-особливому вписаної у час, яка через рідну мову, культуру, історію, публіцистику облагороджувала цей світ і яка за коротку мить яскравого життя встигла так багатто.


Баранюк І. Г.Слово — Природа — Краса в педагогічній системі Василя Сухомлинського : Монографія / Ірина Григорівна Баранюк. — Кропивницький : Імекс-ЛТД, 2017.-252 с.
У монографії розглядають головні концепти педагогічної системи Василя Сухомлинського — одного з найвидатніших педагогів XX століття. Розгляд концепту під умовною назвою «Слово» висвітлює розроблену ним лінгводидактику як багатоаспектне та глибоко інноваційне вчення про слово як один із важливих засобів розумового та морального-етичного виховання особистості. При цьому особлива увага приділена виховному потенціалу казок та етичних оповідань, котрі увійшли в скарбницю світової художньої педагогіки. Детально розглянуті розроблені видатним педагогом засоби виховання природою (концепт «Природа»). Особлива увага звернута на культ Краси, котрим пройняте вчення видатного представника гуманної педагогіки



              Босько В.М.       
Історичний календар Кіровоградщини на 2019 рік
Люди.Події.        Факти./В.М.Босько. –                 Кропивницький: Імекс –
ЛТД, 2018.-        260с.
ISBN  978 -966- 180 -467-8.






         Вербовська людмила.Зійди зоря – цвіти зеиля. Літературно-художнє видання. – Мала Виска:редакція районної газети «Маловисківські Вісті», 2015. – 136с.
     Людмила Вербовська народилася в селі Хмельове Маловисківського району Кіровоградської області. Закінчила фізико-математичний факультет  Кіровоградського державного педінституту ім.. О.С.Пушкіна.  працювала вчителем математики та  фізики на Волині. Після направлення чоловіка в смт. Смоліне , далі працювала  в Смолінській школі №1, а згодом в школі №2. В даний час на заслуженому відпочинку Вірші почала писати ще в школі, але чомусь література минула, вибрала інший профіль – математику. Працюючи в школі вже в солідному віці , знову повернулася до написання віршів.
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_____________________________________________________________________
 
          Воспоминания врача Натана Ширмана.(Текст)/(сост.А.В.Чуднов).- Кировоград: Имекс- ЛТД, 2011.- 234с: ил.(серия «Элисаветградське коло»).
 ISBN978 -966 -189 -091 -5.
     Быть самим собой, гордо говорить миру% «Я – Еврей», «Я – Украинец», «Я – Русский». Знания и Мастеровтость, быть тружеником Просвещения,  любить Книгу… Как  это трудно, но как это важно.Не революции спасают мир от гибели, а честный  и упорный труд. С этим убеждением жил на Земле  интересный, обыкновенный человек4  Натан Исаакович Ширман  (1869 – 1944) – врач и учитель. В годы страшной войны далеко от своего родного Елисаветграда  в древнем городе Рязани  он не дописал свою «биографию для дочери» , которую мы лишь ныне – в другой стране , в другом веке – публикуем полностью,  дополнив его собственный рассказ  «о времени и о себе» страницами из рукописи  удивительной елисаветградки  Марии Сергеевны Плахотиной  (1908 – 19980.
___________________________________________________________


Ґ – Д


 

Голованова О.В. Злинка: від витоків до сьогодення.- Кіровоград: Поліграф – Сервіс, 2014. -432с.
  Книга присвячена історії села Злинка Маловисківського району. У серії нарисів автор оприлюднює багато цікавих аспектів минувшини її малої Батьківщини. Нариси виконані у науково – публіцистичному стилі будуть цікавими для істориків краєзнавців, студентів вищих навчальних закладів,  учнів шкіл та усіх  тих, хто цікавиться минулим рідного краю.



Даценко В. За те, що євреї… Трагедія Голокосту в Межиріччі Південного Бугу та Дніпра (1941-1944) /В. Даценко. – Кіровогрд : Імекс ЛТД, 2015. – 178 с.
Тема Голокосту надзвичайно актуальна сьогодні, коли по всьому світу тліють міжетнічні конфлікти, у полум’ї яких воскресають маніакальні ідеї масового знищення людей через їхні національність, мову, релігію чи колір шкіри. Людство знову стоїть перед необхідністю протидіяти таким явищам. Пропонована книга – одна з “вакцин”, що може допомогти уникнути катастрофічних наслідків та помилок минулого. Використавши живі спогади людей, архівні документи, раніше недосяжні для читача, автор показує трагедію єврейського населення воєнної Кіровоградщини на тлі загальної історії області у центрі України, неодноразово підкреслюючи, що межиріччя Південного Бугу та Дніпра було для євреїв рідною землею від дня народження до страшного кінця від куль “майстрів смерті” з гітлерівських айнзатцкоманд у балках та протитанкових ровах чи задушливих газів у підвалах Златопільської МТС. Автор розповідає і про людей – “праведників світу”, які, незважаючи на загрозу бути негайно страченими гітлерівцями, рятували євреїв від знищення, переховували їх аж до звільнення області від окупантів. Цікавими для читача будуть пропоновані додатки – збережені для прийдешніх поколінь записи єврейського хлопчика з Кіровограда Йосипа Бутовецького та уточнені й доповнені списки жертв кіровоградського Голокосту.


Даценко В. Зеленая брама: возвращение к легенде. – Кировоград: Имэкс-ЛТД, 2013. – 460 
Книга Василия Даценка по сути своей является продолжением известной книги Евгения Долматовского, которую поэт назвал «документальной легендой о первых днях Великой Отечественной войны».
Стремясь понять истоки и следствия трагедии, произошедшей на клочке украинской земли с поэтическим названием «Зеленая Брама», используя ранее недоступные архивные материалы, собранные в разных уголках бывшего СССР воспоминания ветеранов 6-й и 12-й советских армий, письма их родственников, результаты поисковой деятельности, автор возвращается к событиям конца июля – начала августа 1941 года в междуречье Синюхи и Ятрани. Его рассказ о мужестве и героизме сражавшихся в окружении бойцов и командиров Красной Армии, их непростых судьбах. Не обойдены вниманием и примеры бесчестья, трусости, малодушия, о чем Е. Долматовский умолчал. Книга адресована всем, кто интересуется историей Великой Отечественной войны, особенно событиями, связанными с трагическим 1941 годом.


Даценко В. Щоб пам’ятали. Кіровоградщина в роки Великої Вітчизняної війни (1941-1943). Історико-публіцистичний нарис. – 2-е вид. випр. і доп. – Кіровоград: ТОВ «Імекс ЛТД. – 2010. -304 с.
Книга Василя Даценка неупереджено, ґрунтовно, виважено і доступно розповідає про трагічні події Великої Вітчизняної війни на Кіровоградщині. Унікальні фотографії та документи з державних архівів, а в більшій частині – із приватних зібрань, подаються друком на цих сторінках уперше і вельми яскраво свідчать – минуле й сьогодні єднає ПАМ’ЯТЬ кожного з ЖИВИХ саме в ті хвилини, коли ми уважні до облич та імен тих, хто ЖИВ до НАС і був справжнім патріотом своєї землі. Для викладачів, студентів, істориків, краєзнавців, усіх, кого цікавить історія Центральної України в бурхливому ХХ столітті.



  Дерезовський  Василь. 
Рідна школа. –Кропивницький: Центрально – Українське видавництво, 2019 -104с.
    ISBN978 -966. -130 -149 -7.
  Книга «Рідна школа» -- мій давній задум. Для цього збирав воєдино архівні документи, матеріали розпорошені в журнальних і газетних статтях, спогади, збережені у пам»яті педагогів та учнів школи.  Адже Могильненська школа  має славну історію.  В ній навчались майбутні науковці, що прославили  вітчизняну науку, письменники  , чиї твори  відомі далеко за межами України, хлібороби, які збирали чудові врожаї  і повсякденно примножували багатство держави.




Э – І




      Екологічний паспорт Кіровоградської області на 2018 рік. -
 Кіровоградська обласна державна адміністрація Департамент екології та природних ресурсів, 2019. -111с










Жовна        Олександр
         Малюнки з минулого / О.Жовна. – Кропивницький: Імекс -ЛТД, 2018. – 100с.
         ISBN  978  -966 -189 – 400 -5.
      





 Журавський В.В., Верстюк О.В., Журавська Л.В.
    Там, у небі, чорний крук. Кіровоград: Центрально – Українське видавництво, 2008. – 200с. іл..
   Книга розповідає про перебіг, причини та наслідки  голодоморц 1932 – 1933 років. Автори широко використовують невідомі раніше докуменьтз розсекречених архівів, спогади ти хто пережив голодомор  і береже у своєму серці пам»ять про ті тяжкі роки. Щоб глибше зрозуміти  суть тих подій  автори даної книги залучають  вагоме слово науковців – дослідників  голодомору,  які виступають з відповідними коментарями  і оглядами.
   У книгу ввійшли також спогади і роздуми  окремих свідків тих трагічних подій, які публікувалися у періодичній  пресі впродовж  останніх 20 років і які малодоступні дослідникам.
     Видання розраховане на усіх ,  хто  цікавиться історією рідного краю, вивчає події, пов»язані з голодомором-33.






  


Ї – Л


         Карпов В.Є., Горбенко Т.С..  Карпов А.В.
   Країна знань. Секрети навколо нас. Том 1– Кропивницький: видавець Лисенко Л.В., 2018. -406с. іл..
ISBN  978 _617 -7197 -73 -6 (серія)
     Книга « Країна знань:  Секрети навколо нас» Том-1. Розповідає про Малу академію наук  України, про надзвичайний Всесвіт  та освоєння космічних просторів, про космонавтику України,  геніаль них конструкторів, -  уродженців України та Кіровоградського краю. Книга допомагає освоїти шкільну програму  та розрахована на широке коло читачів.
___________________________________________________________________
       Карпов В.Є., Горбенко Т.С..  Карпов А.В.
   Країна знань. Всюди суща сила слова. Том 2– Кропивницький: видавець Лисенко Л.В., 2018. -488с. іл..
ISBN  978 _617 -7197 -73 -6 (серія)
    Книга «Країна знань: Всюди суща сила слова»написана про шляхи державотворення  України, ілюструє і пояснює, чому століттями  спаплюжена, викривлена  і переписана історія України нарешті постає у  своїй правдивій інтерпретації. Книга допомагає молоді  освоїти шкільну програму , виводить їх на новий рівень  знань та розрахована  на широке коло читачів.
  
____________________________________________________________________
                                         Карпов В.Є., Горбенко Т.С..  Карпов А.В.
   Країна знань. Освоєння  мудрості. Том 3.  – Кропивницький: видавець Лисенко Л.В., 2018. -502с. іл..
    Третій том книги  «Країна знань: Освоєння мудрості2 написана про українську мову та першопочаток охрещення  українського народу за часів Киїаської Русі. Звичні для нас слова: віра і релігія,  дух і духовність, Бог і вищий розум, їх тлумачення Ви знайдете в цій книзі.
 Книга допоможе молоді освоїти шкільну програму,  надасть маловідомі факти з наших тем та виводять на новий рівень знань. Для широкого кола читачів.



Кердіваренко Олександр
         У часі і поза часом: вибрана проза/ Олександр
Кердіварен         ко. – Кропивницький: Центрально-Українське
видавництв         2018.-343с.
         ISBN  978 -966 -130- 153 -4.


___________________________________________________________
Кіровоградщина.Історія рідного крою [Текст]: навч. посіб.: [для загально-освіт. навч. закл. Кіровогр. обл..]; /за ред.: І. А. Козир. – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2012. – 304 с. : іл.
Навчальний посібник є першим регіональним виданням, яке висвітлює історію нинішньої Кіровоградської області від найдавніших часів до проголошення незалежності України. Виклад матеріалу ґрунтується на новітніх наукових дослідженнях. Залучені документальні матеріали з фондів архівів та музеїв. Текст супроводжується ілюстраціями, мапами, схемами, фото. Методичний апарат містить завдання і запитання для самоперевірки, творчі завдання, різноманітні додатки, рекомендовану літературу для поглибленого вивчення окремих питань. Навчальний матеріал посібника сприятиме формуванню в учнів почуття гордості за свою малу батьківщину, усвідомлення того, що історія сучасної Кіровоградщини є частиною загальноукраїнської та європейської історії.


           Кизименко Петро
 Память степів. Історичні нариси з минулого Кіровоградщини.- Кіровоград:»Мавік»,2003.-246с; 31іл.
   Книга краєзнавчих нарисів про історію Приінгулля. Козаччина, гайдамаччина, входження до  складу Російської імперії, доба Української Народної Республіки. Кілька років німецької окупації  і розвій націоналістичного руху  в степах – своєрідний літопис краю на конкретних фактах.
Книга рекомендується насамперед школярам  і студентам, а також усім небайдужим до рідної минувшини.



94(477.65)
К-56
   Ковальский Михаил
  По следам погибших армий. – Кировоград: Центрально-Украинское издательство, 2014. -346с.
ISBN 978 -966 -130 -041 -4.
Многие считают, что в XXI веке человечество раскрыло все тайны: на Земле и под водой океанов, но это далеко не так. Взять хотя бы период Великой Отечественной войны, все ли мы знаем, знаем ли мы правду?  Для тех кто хочет знать больше об этом периоде на территории Кировоградской области предлагаю книгу Михаила Ковальского «По следам погибших армий»
     Эта книга рассказывает о трагической истории борьбы 6-й и 12-й Армии под командованием генералов Музыченко и Понеделина. В книге последовательно изложены все значимые события и проведен рнрлиз причин этой сокрушительной трагедии которая разыгралась в иоде-августе 1941 года в междуречье рек Синюха и Ятрань.
   Как удалось немецким войскам  нанести столь сокрушительный удар  финалом которого стал полный разгром и пленение двух  советских армий?  Кто виноват? Можно ли было  предотвратить катастрофу?  Куда пропали многочисленные ценности и знамена окруженных войск? Почему после войны  расстреляли генерала Понеделина  и наградили генерала Музыченка? На все эти и множество других вопросов , которые в течении  многих лет оставались безответными , дает ответы автор книги М. Ковальский. Перед  читателями предстоит яркое , компетентное и подлинное расследование  одного из крупнейших поражений РККА в летней кампании 1941 года.
      Вниманию читателей представлены также  биографии и судьбы командного состава  6-й и 12-й Армии многим из которых удалось выйти  из окружения  и спастись, многим пришлось пережить ужасы плена, а судьбы многих до сегодня неизвестны.
   Эта книга ждет вас в Смолинской библиотеке №1в отделе краеведческой литературы.

_______________________________________________________________
            
        Кудінов В.М.
           Маловідомі події та факти. – Кіровоград: КП  «Центрально - Українське видавництво», 2002. – 326с.
   Кудінов Віктор Михайлович народився у  великому таврійському селі  Рубанівці на Херсонщині 1 березня 1938 року  в сім»ї хліборобів. На формування  світогляду та життєвої позиції  вплинули розповіді матері  про мученицьку смерть  близької рідні під час  голодомору: дідуся, бабусі, двох дядьків та трьох тіток.
     Закінчив Рубанівську середню школу, херсонський культосвітній технікум та педінститут.   Працював на Херсонщині завідуючим  сільським клубои, вчителем української мови,  літератури та співів, директором школи, завідуючим райвно.
       Із – за принципових розбіжностей  із партноменклатурою  бюрократією, без згоди та дозволу партійних авторитетів переїхав у  1974 році  до Кіровограда, де і працював  вчителем української мови та літератури  до пенсії по інвалідності, не бажаючи займати  будь – які керівні посади.
     Постійно друкував у районних та обласних газетах  матеріали про  героїчні подвиги  фронтовиків, вірші. Автор  кількох пісень.






М – П






Мігель Ольга
 Сновида. Містичний роман.-
Кіровоград: Імекс –ЛТД, 2015. -288с    







Митрофаненко Ю. С. Українська отаманщина 1918-1919 років [Текст] / Ю.
Митрофаненко. – Вид. 3-є, випр. і допов. – Кропивницький: Імекс-ЛТД, 2016. – 239 с.: іл.
У книзі висвітлюється явище отаманщини, яке було складовою процесів Української революції періоду Директорії доби третьої російсько-української війни 1918-1919 рр.
На основі значної кількості архівних документів уперше в українській історіографії подано цілісне бачення цього революційного феномену на теренах України, яке наближає до з’ясування характеру відносин лідерів УНР й військовими ватажками — отаманами.
Дослідження сприяє розумінню того, чому отаманщина та повстанство — це явища подібні за формою, але відмінні за змістом. Книга розрахована на широке коло читачів: науковців, краєзнавців, студентів, а також всіх, хто цікавиться новітньою історією України.


Нікітенко К.
Будильники з рим.. –Кропивницький: Центрально –Українське видавництво, - 2017. -71с.
ISBN978 -966 – 130 -121 -3.
    Обласний літературний конкурс імені Валерія  Гончаренка за півтора десятка літ свого існування з»явив понад два десятки імен поетів і прозаїків, серед них і відомі нині імена  Тетяни Андрушко, Юрій Обжелян, Кирил Поліщук, Ірина Кримська, 






Овчаренко Вадим.
Дві години до світанку, Капустіна Анастасія  Замальовки не фарбами. – Кропивницький: Центрально – Українське видавництво, 2018. –111с.
     ISBN978 -966. -130 – 135- 0.
   До книги ввійшли оповідання й повісті двох молодих прозаїків  Кіровоградської областіАнастасії Капустіної та Вадима Овчарова, які торрік перемогли в обласному літературному конкурсі  імені Валерія Гончаренка. Погляд на світ із шкільної парти , ірреальні видіння опівнічної пори, жахи й героїчні прагнення та вчинки – все це читач пізнає, гортаючи книгу переможців. 


 
Орел          Світлана
         Ті, хто не хотів помирати мовчки…/С.Орел. -Кропивницький: КП «Регіональна інформаційно-поліграфічна агенція,      2018. -112с.
         ISBN  978 -966- 97855 -0 -3.
 



  Перебийніс Г.М.
Мала Виска (Історико-краєзнавчий нарис) .- обласна рада Українського товариства  по охороні памяток  історії і культури , 1996.- 96с
ISBN 996 -95093






OST – тавро неволі. – Кіровоград : ПВЦ «Мавік», 2000. – 196 с.
Остарбайтери. Лиш останніми роками українська держава реабілітувала їх морально. Багато хто з них до реабілітації не дожив, тамуючи усі післявоєнні десятиліття біль у душі за зневаженість, упослідженість. Про тяжку долю в німецькій неволі вони не завжди й найріднішим звірялись. Зі сторінок цієї книги правду про поневіряння на чужині розповідають колишні остарбайтери сіл і міст Кіровоградщини.


Петренко І. Обком утік…( з історії організації «всенародної боротьби проти нацистів на Кіровоградщині в 1941-1943 рр.) / І. Д. Петренко. – Кропивницький : Імекс ЛТД, 2017. – (Серія «Архівні документи свідчать»).
Книга спростовує численні фальсифікації та пропогандистські штампи тоталітарної доби щодо «всенародної боротьби проти фашистів під керівництвом комуністів» у часи нацистської окупації Кіровоградщини. Сотні архівних документів, неупереджено проаналізованих автором, розкривають справжню сутність як організаторів, так і організацію цієї боротьби.






Петренко І. Відібране життя. (Розкуркулення на Кіровоградщині). – Кіровоград, 2009. – 312 с.
Книга розповідає про надзвичайно трагічний, складний і багатогранний про- цес в історії Кіровоградщини, відомий як розкуркулення, відтворює великі прогалини в історичній пам’яті, що стосуються періоду 1928 – 1933 років.






Петренко І. Кіровоградщина повоєнна (1944-1948рр.) – Кіровоград: Імекс-ЛТД, 2011. – 316с.
На основі дослідження архівних документів автор висвітлює складне й багатогранне післявоєнне життя краю. Пропонована читачеві документальна праця хронологічно стосується періоду 1944–1948 років, хоча з деяких питань виходить за ці межі. В ній вперше висвітлено чимало невідомих сторінок з життя краю. Для цього використані майже винятково матеріали Державного архіву Кіровоградської області. Поряд з цим в книзі присутні документи Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, деяких тогочасних газет, як обласного, так і районного рівнів, результати досліджень науковців Кіровоградщини, спогади очевидців тощо. Читачу потрібно мати на увазі, що всі тогочасні документи несуть на собі чіткий відбиток тієї епохи, тож сприйняття багатьох з них, використаних у цій книзі, особливо витягів із публікацій в пресі, повинні бути зваженими та критичними.



  


Р – У

Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища
Кіровоградської областіу 2018 році.-
   Департамент екології та природних ресурсів Кіровоградської області державної адміністрації, 2019. -211с




Роки боротьби 1917 – 1922рр.на Єлисаветградщині.
Український        погляд.1917 – 1918рр. Початок революційної
стихії.         Книга перша/ Авт.-упоряд. Ю.С.Митрофаненко.-
Кропивниць        кий: Імекс –ЛТД,2018 -212с.
         ISBN  978 – 966  -189 -453 -1.









           Савицкий Вицентин Иванович .
Небо под заколами… (Текст): Записки горного инженера.-  Кировоград: Имекс – ЛТД, 2012. – 299с.:ил. (сер. «Элисаветградське коло»).
ISBN 978 – 966 -189 -098 -4.
      В этой книге автор рассказывает о своих пройденных дорогах , о людях, с  которыми ему довелось работать после окончания  Криворожского горнорудного института. В начале – на шахтах Восточного рудника Большого Джезказгана в Казахстане, затем --  на кировоградской земле  в Украине, на урановом руднике  Восточного горного комбината. А завершать свою большую трудовую деятельность , по воле судьбы, довелось  снова в городе Джезказгане , но уже в управлении меднорудной компании.




Сокол Катерина.  
Викликаю саперів.. – Кропивницький Цкетрально – Українське видавництво, 2018 -48с.
ISBN978 -966- 130 -134 -3.
   Це перша збірка віршів Катерини Сокол.  Її лірична героїня безоглядно закохана і самотня. , безмежно відверта і  психологічно ранимаЙ іронічна водночас. Це людина із серцем, заповненим любовю.







Скалько     Світлана
         Відлуння доброти / С.Л.Скалько. – Кропивницький :ТОВ        «Імекс-ЛТД, 2018. -256с.
          ІSBN  978 -966 -189 -454 -8.


___________________________________________________________________
Топська Н.. Батько українського театру / Н. Топська. – К.: Книжкова база Альфа, 2017. – 64 с.
Книга розповідає про життя Марка Кропивницького – видатного драматурга і режисера, керівника й організатора театральних труп, композитора, музиканта, поета, актора. Його називають батьком українського театру, і це визначення у повній мірі віддзеркалює багатогранну натуру творця і людини. Мистецький шлях Кропивницького є прикладом високого професіоналізму, громадянського подвигу і самовідданого служіння національному культурному відродженню. Видання адресоване дітям середнього та старшого шкільного віку, а також усім, хто цікавиться українським мистецтвом.



Топольний Ф.П., Гелевера О.Ф.
Життя в краю підвищеної радіації. –Кропивницький: Видавець Лисенко В.Ф.,
2019. -126с:іл.









Ф – Ч


     

     Фортеця Святої Єлизавети. Заснування./
Авт.-упор. А.В.Птвовар,К.В.Шляховий, Є.М.Назаренко. –Кропивницький:
Видавництво «КОД», 2019. -40с







  Чернишенко Ірина Анатоліївна
     Михайло  Завадський – педагог, громадянин, сенатор. (Текст) / І. Чернишенко. – Кіровоград: Імекс – ЛТД,  2011. – 132с.: іл.
( серія «Єлисаветградське коло»).
     Книга Ірини Чернишенко – це   перша на часі  докладна розповідь про життя та ідеї видатного педагога і громадського діяча  Михайла Ромуловича Завадського  (1848 – 1926).  Його натхненна праця уособлює  краще у житті славетної  Єлисаветградської реальної школи  кінця ХI Х століття.  Згодом у ХХ столітті, вже як сенатор і законодавець,  попри різні випробування долі він і серцем і розумом  залишався  ВЧЕНИМ, УЧИТЕЛЕМ, ГУМАНІСТОМ.
______________________________________________________________





Ш – Я


       Шевченкіана степова. Антологія. – Кіровоград: ПВЦ «Мавік», 2005. -224с.; іл..
     До антології ввійшли твори   на шевченківську тематику  письменників і художників, які  народились, жили чи живуть у степовому межиріччі  Дніпра та Південного Бугу.



__________________________________________________________________

        Шурапов В.П.
Тернистими шляхами. Етюди про корифеїв українського театру.- Кіровоград: Видавець Лисенко В.Ф.-2013.-96с.
    У новій книжці відомого кіровоградського мистецтвознавця  В.Шурапова розповідається про  корифеїв української сцени – фундаторів першого національного професійного українського  театру.


_________________________________________________________-_______

Шепель Ф. О. Ніхто не хотів помирати, або Репресований Єлисавет-Зінов’євськ-Кірове-Кіровоград [Текст] / Ф. Шепель. — Кіровоград: «Імекс-ЛТД», 2014. — 390 с.: іл. – ( сер. «Єлисаветградське коло»)
Автор книги «Ніхто не хотів помирати…», на основі маловідомих та зовсім невідомих матеріалів із таємних радянських архівів, розповів про життя і смерть знаних та майже забутих людей, які постраждали в добу тоталітаризму.  Усі трагічні історії, вміщені під обкладинкою даної книги, фактами народження, проживання, смерті їх героїв або слідами, залишеними в місцевих сховищах старожитностей, тісто пов’язані з містом на Інгулі.
Видання розраховане на істориків, краєзнавців та широкий загал.