неділя, 27 грудня 2015 р.

23.12.2015
Віртуальна Новорічна подорож країнами світу.

      Новий рік – це одне з найдавніших і найулюбленіших свят в усьому світі. Щоправда, не в усі країни  Новий рік  приходить 1 січня і зустрічають його по-різному.
Учні 4-А та 4-В класів НВО  провели в Смолінській бібліотеці №1 віртуальну Новорічну  подорож країнами світу.
  Про те, як зустрічали Новий рік у Київській Русі  спочатку 1 березня,  потім 1 вересня  і лише   в  XVIII столітті за указом Петра 1 і літочислення почали вести від  Різдва Христового, а Новий рік відзначати 1 січня.
 Східні словяни до Нового року готувалися заздалегідь.  Відповідно до повірїв, щедра трапеза під час зустрічі Нового року  притягала в будинок благополуччя на весь рік. До свята намагалися пошити обновку, щоб увесь рік потім ходити в  нових костюмах. Зазвичай віддавали борги, вибачали образи, а ті, хто був у сварці, зобовязані були помиритися, щоб у новому році жити  мирно і щасливо.
  Це була перша віртуальна подорож.  Далі ми по черзі  переміщались  до Італії, Нідерландів та Бельгії, на Британські острови, Шотландію, Ірландію, Румунію, Болгарію, Іспанію та Португалію,  lj Еквадору….
Ми дізналися, що у кожній країні існують  свої звичаї та повір’я.
 Так у Країні сонця, Новий рік вважається  найбільшим святом і триває кілька днів.  Традиційні прикраси – три гілки: бамбукова – хай так само швидко ростуть діти; сливова – у господарів будуть міцні помічники;  соснова -  хай усі члени живуть так само довго, як сосна.
Японці зустрічають Новий рік не опівночі, а зі сходом  сонця.  Коли перші сонячні промені осявають землю, люди вітають одне одного з роком, що наступив, і обмінюються подарунками.
   Дуже незвичайно зустрічають Новий рік  жителі одного з островів  Мікронезії. Вони щороку змінюють ім.я, щоб збити з пантелику нечисту силу.  Прокинувшись 1 січня, члени родини пошепки говорять одне одному  своє нове імя.при цьому хтось із родичів бє у бубон , щоб злий дух не зміг його підслухати. Якщо двоє одноплемінників зустрічаються десь на  дорозі, то обоє сідають навпочіпки і шепочуть свої імена  на  вухо один одному. При цьому вони щосили  бють ціпком або долонею по землі.  Імя кожен вибирає собі сам, унаслідок чого трапляються різні казуси. Розповідають, що в якийсь із років  половину жителів острова  звали Майкл Джексон!
     Після чергової  подорожі до однієї із країн ми робили імпровізовану  зупинку та проводили веселі   ігри  та  конкурси:
«Фанти».
 Серед завдань були такі: затанцювати гопака, розповісти вірш про Діда Мороза, зобразити голодного вовка в лісі , заспівати пісню про ялинку та ін..





Гра «Маска».
Конкурс на кращу сніжинку,



Гра «Ми дуємо, дуємо…»,


Гра «Снігомет»,
Учні  утворили дві команди. Умовно провели лінію за якою стоїть гравець, від лінії відміряли 1,5 метра і поставили коробки. Тепер кожен гравець повинен  влучити  «сніжкою»  в коробку, зібрати їх і передати наступному гравцеві.  Перемагає та команда у якої більша кількість влучених  «сніжинок».



Відгадай прислівя.  
Якщо слова скласти   за алфавітом  правильно, то останні букви слів складуть прислівя.  (Азбука – до мудрості дорога).



Гра «Я тебе малюю».    Учасники із завязаними очима мали намалювати Сніговика.



Гра «Новорічна гірлянда».
Діти утворили  дві команди, вишикувались «паровозиком», між ними розмістили кульки.   утримуючи кульки  можна лише тілом, руками  не торкатись!   Так  діти мали пройти  по-колу. 





   Наш захід став для дітей пізнавальним, розвиваючим, 
а найголовніше -веселим. Створили справжній  новорічний настрій.


   




середа, 16 грудня 2015 р.


11/12/2015
«Народні святкування та обряди українців»

 11  грудня в Смолінській бібліотеці №1  відбувся  народознавчий захід  «Народні святкування та обряди українців». На якому бібліотекар розповіла про особливості святкування  народних свят напередодні     нового року.
Ознайомились з  літературою.  про  краєзнавчі свята, календарно-обрядові пісні,  традиційні свята і розваги.  Зробили огляд періодичних видань за темою заходу.
  Особливу увагу приділили  святу  апостола Андрія Первозванного (13 грудня).
Бібліотекар разом з дітьми розповіли про  традиції святкування та показали імпровізовані сценки святкування  вечорниць.
   Так , увечері, напередодні  Андрія дівчата ворожили на щасливе заміжжя.
Серед цих ворожінь відомі  «посівання», набравши у жменю насіння  конопель , дівчата вибігали на  подвір'я і , розсіваючи їх,  примовляли:
Я, Святий Андрію,
Конопельки сію,
Дай же, Боже,  знати,
З ким весілля грати…
   Крім того дівчата рахували кілки у парканах, плотах, відливали фігурки з воску,  пекли і їли на ніч солоного коржа, щоб їм наснився сужений.
  Увечері влаштовували вечорниці, на які сходилися  і парубки.

Тоді розпочиналися різноманітні розваги,  з яких найпоширенішою була  «калита».









четвер, 10 грудня 2015 р.

Майстер-клас

08.12.2015                                    Майстер-клас

«ПАРАД  СНІЖИНОК»
   Ось і прийшла зима із снігами, заметілями, морозами.  Закружляли у танці тендітні сніжинки, падають повільно на землю, вкриваючи її  пухкою ковдрою….
Про таку зиму, останнім часом,  нам доводиться лише мріяти. Та при бажанні  створити святковий , зимовий настрій  можливо .
Так як це зробили діти в нашій  бібліотеці  разом із керівником гуртка «Художній розпис»  Кучеренко Тетяною Олександрівною.    Працювали всі дружно і  завзято.
Дехто із дітей вже був знайомий із  технікою виготовлення сніжинок, а інші тільки вчилися  На початку  виготовили  окремі ланки  сніжинок, а потім за допомогою степлера їх  з’єднали.  Результатом своєї роботи всі були задоволені. І це не дивно. Як тут не пишатись, коли такі прекрасні сніжинки виготовили своїми руками!
  Тепер ці сніжинки прикрасять  бібліотеку та  будуть радувати  відвідувачів.  Новорічний настрій  гарантовано!







четвер, 3 грудня 2015 р.

Вечір


Вечір
Мої роки моє багатство

  Осінь – красива і замріяна пора. Пора коли природа вхолить в стан спокою. Золотаво-багряне вбрання – як найвища коронація перед всім Всесвітом.
    Не дивно, що саме восени люди підводять підсумки свого прожитого шляху.. саме осінь ніби наполягає: зупинитись, почути звук павутинки, потонути в безмежній тиші, зачаруватися багатством барв  і  стати  частинкою цього прекрасного  стану при роди.
    Мабудь нема жодного поета, який би не оспівував  у своїх творах осінь. Про неї говорять із захопленням , сподіваннями і сумом.
  Вона, ніби фея, що підходить дивиться прямо  в очі і питає: а хто ТИ в цьому житті? І тут уже не збрешеш, бо з тобою говорить твоя СОВІСТЬ.
   Цього вечора ми поринули в осінню поезію  поетів аматорів нашого Клубу поезії: Али Березовської, Наталії Васільєвої, Людмили Вербовської, Тамари  Микитенко. 
  Насолоджувались рядками поетів степового краю: Тетяни Андрушко, Володимира Бровченка, Катерини Гончар, Тамари Журби, Валентини Левченко-Дигас, Антоніни Корінь…
                    Танцюю листям в золотому лісі,
                    Палаю горобиною в саду.
                    Затихну цибулиною нарцису
                     І квіткою у весну перейду.
                      Замріюся лелекою над ставом,
                      Зачервонію глодом на зорі,
                      Зими лихої вийшло на октаву,
                      Весни ж прибуде симфонічний грім
                       Регістром втіх у відчаї моїм…
                                        (Тетяна Андрушко)
Розгадували вікторину «Хто автор?»
  Відповідно до тематики вечора було  підібрано музичний супровід.
      Можна лише уявити які почуття відчуває жінка якій за … і в якої День народження восени. Тут і сплеск емоцій і павутинка журби,  троянди кохання і життєва мудрість, впевненість та розважливість і вогники кокетства в очах…Словом жінка-загадка, про неї так багато красивих віршів.

Мы в 50 вступаем в совершенство,
Стряхнув усталость напряженных лет,
И чувствуем душевное блаженство
Гармонии, цены которой нет ...

Пусть дни бегут, кому-то это надо,
Опережают мысли и дела,
Нам шёпот за спиною как награда :
" Смотри, какая Женщина пошла ! »


А от класик поетичного рядка Лариса Рубальська  дивиться на поважний вік жінки з долею  іронічного  гумору.
  Женщига в соку
Годы идут, годы движутся,
Челюсть вставлена, трудно дышится .
Гляну в зеркальце, одна кручина,
Шея в складках, лицо в морщинах.
Туфли куплю, в журнале копия,
Носить не могу, плоскостопие,
Вдаль не вижу, вблизи как безрукая,
Не то дальнозоркая, не то близорукая.
И слух стал немного ниже,
Пошлют подальше, иду поближе.
Нам Пушкин пел очень упорно:
Любви все возрасты покорны,
Мол, и в старости на любовь есть сила.
Но я вам скажу , не тут то было!
Хочу кокетничать глазки в пол,
А лезу в сумочку, где валидол.
К мужчине в объятья хочется броситься
Да мешают очки на переносице.
А память стала низкого качества-
Зачем легла к нему, забыла начисто.
Одно утешение со мной повсюду.
Я хуже, чем была, но лучше, чем буду!
  Так наша іменинниця отримала  букет з віршів  та пісень.     Не дивно, що  наш Клуб поповнюється  новими прихильниками. Відчути себе частинкою прекрасного – для цього варто жити!                                                                  
  Ми ніколи не забуваємо кому  повинні завдячувати  мирним небом над нашою головою та можливістю  вільно спілкуватися в колі друзів. Для воїнів АТО члени Клубу поезії зібрали теплий одяг, який буде передано нашим  захисникам.










середа, 2 грудня 2015 р.

Ми памятаємо Голодомор
Ми живемо у швидкоплинному часі. Події змінюють одна одну. Та за буденними справами маємо зупинитись і віддати шану жертвам геноциду українського народу – Голодомору 1932-1933 років. Це є нашим обов`язком перед мільйонами душ наших предків, замордованих голодною смертю , перед мільйонами людей , котрі живуть сьогодні, і перед мільйонами наших прийдешніх нащадків.

22 листопада вся Україна у скорботі згадувала тих, хто став жертвами Голодомору 1932-1933 років та політичних репресій.  Вшановуючи память  безвинно загиблих у Смолінській бібліотеці  було оформлено виставку-реквієм  « Чорне крило Голодомору».   Біля якої користувачі бібліотеки хвилиною мовчання помянули  жертв геноциду.


понеділок, 23 листопада 2015 р.

Друга річниця майдану


Друга річниця Майдану.



   Мрія про незалежну і  вільну  Україну жила в серцях українців завжди. Про неї писали вірші поети за неї йшли у бій. Девть років тому вперше українці масово вийшли виборювати свої права  в Києві .  Два роки тому історія знову повторилася. Люди знову вийшли на головну площу країни з надією  на те,  що їх почує влада, і Україна стане ближчою до Європи.   Та не так сталось як сподівалися.  Майдан обріс барикадами, протестувальники озброїлися…..                       Щоб згадати,  як  починалася і проходила  Революція Гідності в Смолінській бібліотеці №1 переглянули фільм  «Майдан».                                             В заході взяли участь учні Смолінського НВО та дорослі користувачі бібліотеки .

неділя, 15 листопада 2015 р.

Турнір

Я люблю Україну.
Цього року на День української  писемності та мови,   проведено   турнір «Я люблю Україну»   з учнями  8-А класу  Смолінського НВО .
  Головною   метою  конкурсу було  розширити та поглибити  знання про свою країну,  традиції та звичаї, рідну мову, розвинути прагнення бути  свідомими громадянами   України.
    Учні утворили дві команди: «Мавки» - команда дівчат, та «Сини  Шевченка» - команда хлопців.
   В раунді «Народні перлини» мова йшла про приказки та прислівя, які рекомендують чи застерігають, схвалюють або засуджують -  словом повчають, бо за ними стоїть  авторитет поколінь нашого народу. Назвавши першу частину прислівія, учасники  конкурсу  по черзі мали назвати другу частину.
В раунді «Пісня – душа народу», виявили кращих знавців української народної  пісні за таким принципом:
n     Що потрібно  робити хлопцям розпрягши коні?   (лягати спати).
n      Куди не треба ходити Грицю?   (на вечорниці) .
n     Хто стояв під вишнею, під черешнею?  (старий з молодою) і т.д.
   « Багата на таланти українська земля» -- назва наступного   раунду. 
 Немало видатних  державних та політичних  діячів, письменників, музикантів, учених,  спортсменів  та інших діячів, які вписали  свої імена в  національну та світову історію.  Капітани команд отримали картки та за 2 хвилини  повинні розповісти своїй команді  про видатних українців  минулого і сучасності, не називаючи їх імен та прізвищ. А команда має здогадатися про кого іде мова.
      Такими ж цікавими та емоційними  були раунди: «Пошук істини»,  «Цікаві факти»,  «Світ слова».
      На завершення на  малюнках із зображенням українського вінка команди писали побажання  Україні, українському народу та мові.
Кращими, актуальними стали побажання:
«Миру рідній Україні»  та «Хай живе , переживає століття  й покоління  найбільше диво  -- рідна  мова».












субота, 31 жовтня 2015 р.

Будь першим - читай нове!

Увага!   "Будь першим-читай нове"
Юні друзі книги! Вашій увазі пропонуються нові  книги, які надійшли до Смолінської бібліотеки №1
Деякі з них допоможуть розширити Ваш світогляд, а деякі стануть в нагоді  для позакласного  читання. 

1.  Бачинська О.А.
          Українське козацтво. Золоті сторінки історії.- ПП «КРИСТАЛ БУК», 2015.-400с..
    В історії нашої   країни  особливе місце належить козацтву. За слушним висловом  видатного вченого Володимира Антоновича, в козацтві найвиразніше визначилася «провідна ідея, що виявила собою жадання народу».  Ця цікава і корисна книга стане в пригоді не лише  старшокласникам, студентам, але й усім любителям українського минулого взагалі та козацької старовини зокрема.


2.   Легенди та міфи України.
      Укладач В.П. Товстий.-64с.- Харків: Промінь, 2005.
          З вікових глибин зринає перед нами фантастичний світ легенд, казок і міфів України. Книга дарує своєму юному читачеві  найкращі з них. Усі вони  захоплюють своєю дотепністю, витонченістю, мовним багатством.
Широке коло  фантастичних героїв постає перед  читачем.


3.     Нестайко Всеволод
                     Тореадори з Васюківки.  Трилогія.- К: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2015.
     «Тореадори з Васюківки» перекладено багатьма мовами світу і внесено до Особливо Почесного  списку  Андерсена як один із найвидатніших творів  світової літератури для дітей. До вашої уваги – нова авторська редакція  роману з новими надзвичайно  веселими епізодами.


4.    Нагаев В.Г.
                Знаки и символы : энциклопедия.- М.: Астрель:АСТ, 2008.-125с.
               Человек живет в мире знаков. Гербы стран и городов, цифры и музыкальные ноты, наскальные рисункии эмблемы  спортивных  команд , лревнеегипетские  иероглифы   современные ордена и медали, флаги и шахматные фигуры --  все это знаки.
    Кто и когда придумал знаки? Зачем они нужны людям? Ответ на эти и многие дркгие вопросы  вы найдете в   этой книге.


5.    Прислів»я та приказки.- Харків: Чайка, 2014.-96с.
           Запрошуємо читачів насолодитися невичерпним джерелом народної мудрості. Ця книга містить понад 350 прислів»їв, приказок та близьких за змісиом виразів, їх тлумачення, а також відповідники російською. До того ж видання чудово ілюстроване.



6.   Рутківський Володимир.
                    Джури – характерники. Роман. 2-га книга трилогії «Джури».- К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА,2009.-448с.
     «Джури – характерники» -- друга книга захоплюючої  історичної трилогії провідного сучасного українського письменника Володимира Рутківського.  У новому гостросюжетному романі читачі зустрінуться із своїми улюбленими героями – юними характерниками.А небезпека й надалі чатує на кожному кроці….


7.     Шугуров Л.М.., Золотов А.В.
              Автомобілі. Дитяча енциклопедія техніки.- 5-те видання.-К.: ТОВ «Перо», 2013.-104с.
               Ця книга допоможе юним читачам більше довідатися про машини: хто винайшов автомобіль, як працює двигун, як збирають машини на заводах, якими бувають автомобільні  перегони… Допитливий юний автолюбитель знайде тут  відповіді на  всі питання , що його цікавлять.


«День народження в бібліотеці»

Свято-шоу
«День народження в бібліотеці»
 День народження – свято яке з нетерпінням чекає наша малеча. Адже цього дня вони отримують найбільше уваги  від своїх близьких, рідних, знайомих, друзів. А ще в цей день іменинник сподівається отримати в подарунок те, про що мріяв цілий рік .
Зазвичай день народження святкують вдома чи в кафе. Та ми вирішили зробити сюрприз нашим  юним користувачам.
   Неочікуваним для осінніх іменинників стало свято-шоу  «День народження в бібліотеці», яке підготувала Смолінська бібліотека №1. для учнів 6-А класу.
  Захоплюючі конкурси, вікторини,  змагання, танці змінювали один одного. 
З чарівної торбинки діти  діставали предмети та називали з якої вони казки.
Для іменинників хлопці готували імпровізований борщ, а дівчата плели вінок-оберіг. В цьому конкурсі кращими стали хлопці.
По-черзі змінювалися  учасники в  змаганні  «Моргайликів».
Весело та на відмінно пройшла «Музична перерва» на якій діти з перших хвилин  запропонованої пісні відгадували з якого вона   мультиплікаційного фільму.
Подивилися повчальну театралізовану виставу про гарні та погані вчинки, яку підготували самі діти.
 Бурю емоцій  викликав  «Рицарський турнір», в якому хлопчики  показали кмітливість та ерудованість.
 Іменинники, як годиться , отримали подарунки. А потім всі разом пригощалися чаєм з пахлавою.

   Діти запевнили, що так цікаво і весело свій день народження  вони ще не зустрічали.






середа, 7 жовтня 2015 р.

Майстри селища Смоліне. Малюю те, що люблю.



Майстри селища Смоліне
Малюю те, що люблю.
   З цією жінкою я познайомилась випадково. Заходилась оформляти в бібліотеці  виставку майстринь – рукодільниць.  І от хтось із користувачів  запропонував разом із  вишитими роботами поєднати  намальовані картини. І порадили звернутись до  Котовенко Дарини  Василівни, що мешкає в смт. Смоліне в  мікрорайоні Геолог.
  На подвірї Дарини одразу видно, що тут мешкає талановита людина. Чого лише  вартий  стіл, поверхня якого викладена  мозаїкою із  битого  кахлю.
А паркан   викладений знову ж таки плиткою різних кольорів.  Ця мозаїка зачаровує погляд. 



Де Ви взяли стільки  кахлю?
--- Пенсіяу мене невелика, купувати  кахель я не маю можливості.
Люди роблять  ремонти в квартирах, стару плитку викидають, а я знаходжу  їй   таке  новее   застосування.




-  Дарино, мене дуже вразили квіти на Ваших картинах. Вони    такі різні і такі прекрасні.
- Квіти - це моя найулюбленіша тема. Хіба можна не захоплюватися  їх красою і ніжністю?  Квіти -  це ж діти землі!  От побачу десь кущик квітів , вони ніби впадуть мені в очі і вже не можу не намалювати їх. Хочеться, щоб вони зігрівали мене  своїми поглядами  дощовою осінню та холодною зимою.
   У своєму квітковому жанрі  майстриня намагається  донести особливий настрій  та своєрідний характер кожної квітки.  Тому серед них  - життєстверджуючі  «Волошки», закохані  «Ромашки»,  мрійливі  «Троянди»,  пройняті смутком  «Хризантеми».

    
  Наступне моє питання, мабуть буде банальне, але це цікавить всіх: як Ви почали малювати, коли у Вас проснувся до цього хист?
--- Прийшла  глибока  осінь, я виконала  всі  господарські  роботи, якось стало сумно. Зателефонувала  доньці   Олені  і в розмові  вирвалось :може  мен  іпочати   малювати?  Донька мене  підтримала  не лише словом, а й вислала  фарби, полотно, альбом.  На той час менівиповнилося  60 років.
І першими я намалювала ось ці  троянди, прямо на папері.




Наступними  були  «Соняшники» ,це полотно я покрила  яєчним білком і тепер  його   можна  протирати  вологим   рушником.



Ось таким  потопаючим у квітах  бачу  своє  подвір’я.
 


А це  бачу,  у Вас, щось  зовсім  новеньке і незвичайне.
-- Так, це перша моя робота   виконана  з  яєчної  шкаралупи.



Дарино Василівно, сподіваюсь наступної нашої зустрічі Ви здивуєте нас усіх  своїми новими  роботами. Від себе особисто хочу побажати Вам міцного здоровя  та   творчого натхнення.