четвер, 30 січня 2020 р.


Героїко – патріотичні читання
Ви стали прикладом усім,
 про вас нікому не забути
«Як зчорніла ніч –
за селом світило,
з співами ходило,
берегло, кадило
безневинну січ».
    (П.Тичина)
29 січня в Смолінській бібліотеці №1 разом з учнями 8-Б класу Смолінського НВО пройшли  героїко – патріотичні читання «Ви стали прикладом усім, про вас нікому не забути».  В ході яких бібліотекар Наталія Сизранова розповіла про події,  які передували бою під Крутами.
Крути, без сумніву, були, є і будуть завдяки героїзму молодих студентів, однією з героїчних сторінок нашої історії. Крути стали початком нової доби в історії України. Без  Крутів навіть Акт злуки 22 січня 1919 року був би лише документом.  Вони – студенти, курсанти, школярі – виявилися у своєму патріотизмові вище за класові інтереси і, коли постала потреба, без вагань віддали молоде життя в ім’я волі свого народу. Вони стали першими Кіборгами захищаючи Київ. Їх приклад беззавітної відданості Україні продовжує молодь нашого часу.
   Учні прочитали  вірші українських поетів приурочених     героїчній   події – бою під Крутами.  Це поезії: Павло тичина «Пам»яті тридцяти», «Зразу ж за селом», Микола Луків «Крути», Михайло Дяченко «Крти», Андрій Гарасевич «Крути», Леся Храплива –Щур «Молитва», Уляна Кравченко «Під Крутами» та ін.
З великою увагою переглянули відео «Пишемо історію – Крути».
Вшановуючи  пам’ять загиблих молодих студентів  всі разом промовили слова : «Вічна слава героям Крут».




Володар дитячих душ
Всеволод Нестайко. Хто не знає цього сонячного українського письменника? Його твори добрі, світлі, з неповторними життєвими кумедностями, а подекуди з цікавими фантастичними елементами. Вони сповнені дитячої щирості і мудрості, вони – про важливе в усі часи – дружбу, добро, любов. Книжками Нестайка, написаними в дуже різних жанрах, зачитується вже не одне поколіня читачів.
Його світ – тонкий візерунок дитячої казки, сплетений із тисячі чарівних образів і найдивовижніших створінь. Його світ – ніби золотаве мереживо сяйва з нових поколінь. Здається, він говорить тими самими словами, що й сотні інших письменників і казкарів, але чомусь його творів не можна випустити з рук, не дочитавши до кінця.
Так, ми говоримо про твори Всеволода Зіновійовича Нестайка – найвідомішого сучасного дитячого українського письменника і казкаря, лауреата премії ім. Л.Українки, ім. М.Трублаїні, ім. О.Копиленка. А в 1979 році рішенням Міжнародної ради з дитячої та юнацької літератури його знамениту трилогію «Тореадори з Васюківки» було внесено до особливого Почесного списку Г.-Х.Андерсена, як одну з найвидатніших творів сучасної дитячої літератури.
30 січня Всеволоду Нестайку виповнилося б 90 років від дня народження.
 До цієї дати у Смолінській бібліотеці №1   була оформлена книжкова виставка «Всеволод Нестайко – дітям» та діти  переглянули  відео-мандрівку «Казковий світ Всеволода Нестайка».


четвер, 23 січня 2020 р.


Великий день єднання.
«Брат із братом обнялися і проговорили,
Слова тихої любові
Навіки і віки!
І потекли в одне море
Словянськії ріки».
                Т.Шевченко
Україна – це щедра земля під волошковим небом, це задумливі степи, широкі поля,густі ліси та гірські вершини. Це сині озера й річки, калина край вікна і журавель у небі. Це рідний дім, дорога в школу, це рідна мова й пісня колискова,це мама й тато й вся родина. Це все наша Батьківщина, наша земля, наша Україна.
 Україна... В одному вже тільки цьому слові звучить ціла музика... Україна –
країна смутку і краси, країна, де найбільше люблять волю...
Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медові  та молочні ріки...
 Україна – розкішний вінок із рути і барвінку, що над ним світять золоті зорі.
 На долю нашого народу випало багато героїчного і водночас трагічного. Як
ніякий інший народ, українці заплатили за своє право на волю мільйонами життів   своїх синів і дочок.
 Історія України - це історія народу, який протягом багатьох століть боровся за
свою незалежність. Колись Україна була поділена на дві частини, нині є одна
Соборна українська держава, єдиний народ, єдина нація.
    Ми маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети — побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки. Відродження Вітчизни — це єдність наших душ, воскресіння духовності, культури, мови.
Патріотична година «День Соборності – славетний день в історії України» розпочався з перегляду відеоролика «Легенда про Україну». Урочисте декламування віршів гармонійно продовжило захід. Далі учні виступили з експрес – повідомленням «Живий ланцюг». В якому нагадали про те, як 21 січня 1990 року, з нагоди дня Соборності, живий ланцюг людей протягнувся із заходу на схід. Від Івано-Франківська до Києва стояли люди, міцно тримаючись за руки. Пліч-о-пліч – громадяни України. А відповідно до Указу Президента України від 21 січня 1999 року, день проголошення соборності України став державним святом.  Бібліотекар Наталія Сизранова провела вікторину  «Державна символіка». На питання якої учні жваво і з ентузіазмом давали відповіді.  Згадали українців – патріотів, які захищають сьогодні  цілісність  України на Сході. На завершення в аудіо запису прозвучала пісня «Молитва за Україну».
В бібліотеці діє виставка – інсталяція « Соборна моя Україна» на якій представлені рідкісні книги про здобуття соборності Україною, про історію та героїчне минуле , що передувало утвердженню соборності.
     Патріотична година була проведена з учнями  11-Б  класу Смолінського НВО та мала на меті  поглибити знання учнів про історичне минуле нашої держави; формувати національну свідомість , виховувати патріотів рідної держави; розвивати пізнавальні інтереси. 



вівторок, 21 січня 2020 р.

четвер, 16 січня 2020 р.


Дитячий віршограй
  В умовах інформаційної глобалізації ослаблення інтересу до читання – загальносвітова тенденція. Без читання немислима інтеграція особистості  в багатонаціональну культуру, що включає весь комплекс  духовних, матеріальних, інтелектуальних рис, систем світогляду, традицій, що характеризують суспільство. Від рівня культурної компетентності  людини великою мірою  залежать економіка, політика, національна безпека і навіть конкурентоспроможність країни. Сучасний підліток, перш за все, споживач  компютерних продуктів, особистість, орієнтована на сприйняття віртуальної, а не вербальної інформації. Сьогоднішньому школяреві треба , щоб інформація подавалася яскраво, динамічно, і бажано коротко.  Отже головне для бібліотекаря  -- привернути увагу, викликати позитивну емоційну реакцію, бажання взяти книгу в руки. Основна мета підтримки читання – поширення серед дітей та молоді позитивної думки про читання. Звичайно ця робота має позитивні результати лише завдяки спільній співпраці вчителів та бібліотеки.
    Винахід та використання нових форм роботи з дітьми – це одн  з пріоритетних напрямків роботи Смолінської бібліотеки №1. Відкритий простір спілкування з дітьми та молоддю дають найбільш позитивні результати. Одним з таких цікавих прикладів  став круглий стіл    «Шедеври української дитячої поезії».
   Мільйони українських читачів, як дорослих так і дітей , високо цінують творчість Тараса Шевченка, Івана Франка, Ліни Костенко, Ганни Чубач, Павла Вороненка, Євгена Гуцало, Олександра Пархоменко, Тамари Коломієць, Грицька Бойка та багатьох інших.
На заході «Шедеври української дитячої поезії» учні 2-А класу Смолінського НВО  (класний керівник  Лукаш Наталія Анатоліївна  )  познайомилися з книгами  до яких увійшли вірші, що привертають особливу увагу, вони  присвячені дітям, веселі і добрі, повчальні і смішні, абетки і лічилки, скоромовки і загадки …    
      Зігріті сонячним промінням любові до малят, вони дарують добрий настрій, вчать мислити і любити Рідне Слово.
  Бібліотекар Наталія Сизранова ознайомила дітей з книгами серії «Веселка» та «Промінець». Які найбільш вдало оформлені, саме для дітей молодшого шкільного віку: це і великі гарні кольорові ілюстрації, і звичайно відповідного розміру шрифт. Діти та бібліотекар зачитували з книг  вірші Анатолія Камінчука, Ліни Костенко, Івана Франка, Тараса Шевченка, Григорія Чубай, Анатолія Качана, Грицька Бойко,Марії Познанської та ін. Потім разом обговорювали прочитане: чому вчать вірші, про що вірші. Чи всьому можна вірити, що написано у віршах? Адже в них є елементи фантастики, казки, перебільшення.  Учні із задоволенням продекламували поезії , які вони вивчали в школі. Із цікавістю та захопленням тримали в руках  роздивлялися нові дитячі книги із фонду бібліотеки. Та найголовніше для бібліотекаря, щоб  діти зрозуміли, що книга добрий вірний друг, яка вчить мудрості, любові до Рідного Слова до Рідної Мови.     Книги завжди тут.  в бібліотеці, де їх легко можна взяти і почитати вдома. Дякую учням 2-А класу, класному керівнику Н.А.Лукаш за співпрацю.