пʼятниця, 25 червня 2021 р.

 

Оберіг нашої державності

Українці, народ, який поважає Закон і любить свою Батьківщину.

В рамках святкування Дня Конституції України бібліотекар Смолінської бібліотеки №1 представила на розсуд користувачів книжкову виставку «Конституція України – погляд у майбутнє» , ознайомила присутніх з історичними передумовами прийняття Основного Закону України, прослідкували шлях, пройдений нашою державою від Конституції Пилипа Орлика до прийняття нової Конституції України. Мета виставки: ознайомлення користувачів з історією створення Конституції України та основними її засадами; формування правової культури та отримання знань про конституційні права і свободи; популяризація бібліотечних фондів. Окрасою нашої виставки стали тематичні роботи Світлани Шерстюкової із стразів - це Прапор України,Великий Герб України, та Тризуб.

Для відвідувачів було запропоновано подивитись відео «Код нації».

 

 

Відомі імена.

Анто́ніо Гауді́-і-Корне́т – іронія долі.

 

Анто́ніо Гауді́-і-Корне́т — каталонський та іспанський архітектор, новатор форми та один із найяскравіших представників стилів ар-нуво та модерн в архітектурному мистецтві. Більшість його робіт зосереджена в Барселоні. Найвідоміша будівля — Храм Святого Сімейства.

25 червня 1852 року народився Антоніо Гауді. Ця подія відбулася в іспанській провінції Каталонія в маленькому містечку Реусі. Свої перші кроки в галузі будівництва та проектування будівель Гауді почав робити ще в 70-х роках, коли був зарахований в Провінційну школу архітектури, яку з успіхом закінчив у 1878 році. Починаючи з 1870 року Антоніо, протягом 12 років, працював під керівництвом відомих на той час майстрів Еміліо Сала і Франциско Вільяра. У цей період майбутній архітектор займався дрібними проектними роботами і безуспішно, що додавало йому ще більшого завзяття в осягненні ремесла, брав участь у всіляких конкурсах. Перші, які принесли популярність проекти, Гауді реалізовує у 80-х роках ХІХ століття. До них належать всесвітньо відомий Будинок Вісенс і химерні за своєю формою Ель Gardenscapes і Будинок Кальвет. Також, в цей період часу з'являються проекти Школи при монастирі Святої Терези і так і не реалізовані задуми з будівництва будівель в Танжире і Астроге. Але незабаром, доля посміхнулася талановитому і наполегливій архітектору. На його життєвому шляху з'явився відомий на той час текстильний магнат Еусебіо Гуель, який згодом став другом Антоніо. Завдяки грошам Гуеля і таланту Гауді були втілені в життя такі проекти, як садиба в Педральбесе, винні погреби у Гараффе, каплиці, а також прекрасний Парк Гуеля. Після побудови цих шедеврів архітектури популярність Гауді виходить далеко за межі Іспанії, а сам геній формує свій власний стиль кривих поверхонь, який, згодом, буде пізнаваний у всьому світі. Після закінчення будівництва Палацу Гуеля Антоніо зі звичайного будівельника перетворюється у знаменитого архітектора, чиї послуги були доступні по кишені далеко не кожної заможної сеньйора того часу. Для відомої знаті того часу, яка готова була віддати ціле стан за роботу Гауді, архітектор будує будинки кожен з яких не схожий на попередній і має свій єдиний і неповторний стиль. До найбільш відомих робіт майстра в той час можна без перебільшення віднести Будинок Міла і Будинок Бальо, які виконані з особливою фантазією і любов'ю.

У 1926 році Антоніо Гауді був збитий трамваєм неподалік від споруджуваного ним Собору Святого Сімейства. Швидше за все, великого архітектора можна було врятувати, але таксисти відмовлялися везти в лікарню невідомого і неохайного старого. Похований видатний фахівець у крипті собору, який він так і не добудував.

(БІБЛІОГРАФ КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ ЦЕНТРАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ ІМЕНІ КОСТЯ СОЛУХИ)

середа, 23 червня 2021 р.

 

Дайджест – знайомство

«Еріх Марія Ремарк»

Еріх Марія Ремарк — мабуть, найвідоміший і читаний німецький письменник 20 століття — народився 22 червня 1898 року в німецькому місті Оснабрюк в робочій католицькій родині.                                      

У 1916 році Ремарка призвали в армію, і він був направлений на Західний фронт. В одному з боїв влітку 1917 року Еріх Марія Ремарк одержав поранення в ногу, руку і шию і до кінця війни перебував у військовому шпиталі.

У жовтні 1925 року він взяв у дружини колишню танцівницю Ільзу Ютту Замбоні. Саме з подружжя Ремарк писав своїх героїнь у деяких романах, в тому числі Патріцію Хольман у відомому романі «Три товариші». Разом вони прожили 4 роки, після чого їх шлюб розпався.

Однак, для того щоб їй допомогти покинути Німеччину в 1938 році Ремарк ще раз на ній одружився. Офіційно їх шлюб був розірваний тільки в 1957 році, при цьому Еріх Марія до кінця своїх днів виплачував колишній дружині грошову допомогу і після смерті заповідав їй 50 тисяч доларів.

У 1933 році нацисти спалили всі твори Еріха Марії Ремарка , заборонивши читати його книги, посилаючись, нібито, на те, що він має єврейське походження і його справжнє прізвище — Крамер («Ремарк», написане навпаки). Гоніння змусили Еріха емігрувати до США, де він у 1947 році отримав громадянство.

У 1937 році у нього був бурхливий і стрімкий роман зі знаменитою актрисою Марлен Дітріх, проте ці відносини принесли більше мук, чим щастя. Вважається, що прообразом героїні роману «Тріумфальна арка» є саме Марлен Дітріх.

Письменник є автором таких відомих романів як «Життя у позику», «Іскра життя», «На західному фронті без змін», «Час жити і час помирати», «Ніч у Лісабоні».

Еріх Марія Ремарк помер 25 вересня 1970 року в Локарно в Швейцарії.


(Для Дітей Черкаси)

 

 

Несповідимі шляхи Господні

Тайная вечеря, 1495—1498. Когда Леонардо да Винчи писал «Тайную вечерю», он придавал особое значение двум фигурам: Христа и Иуды. Он очень долго не мог найти натурщиков, с которых можно было написать эти фигуры. Наконец, ему удалось найти модель для образа Христа среди юных певчих. Подобрать натурщика для Иуды Леонардо не удавалось в течение трех лет.                                        

Пока однажды он не наткнулся на улице на пьяницу, который валялся в сточной канаве. Это был молодой мужчина, которого состарило беспробудное пьянство. Леонардо пригласил его в трактир, где сразу же начал писать с него Иуду. Когда пьяница пришел в себя, он сказал художнику, что однажды уже позировал ему. Это было несколько лет назад, когда он пел в церковном хоре, Леонардо писал с него Христа

  (Інформація взята з Інтернету рубрика "Все хочу знати")

                                       

вівторок, 22 червня 2021 р.

 

Батько – захисник своєї сім’ї, справжній герой

День Батька в Україні відзначається на офіційному рівні кожної третьої неділі червня на знак вдячності представникам сильної статі, які сумлінно й самовіддано піклуються про своїх дітей. Цьогоріч свято припадає на 20 червня .

Тато! Споконвіку в сім’ї батько вважався господарем. Він піклується про родину, годує та захищає її. Він навчає нас жити по закону любові і правди, не дає нам спіткнутися на життєвих дорогах, будить совість, береже від ганьби. Роль батька в сім’ї неоціненна. Його слово, його приклад мають бути святим обов’язком в кожній родині.

У цей День ми приєднуємося до привітань і поздоровлень, що лунають на адресу наших батьків

    


середа, 16 червня 2021 р.

 

Персональна виставка.

Чарівні барви природи

З 14 – 16 червня у Смолінській бібліотеці №1 проходить персональна виставка Шерстюкової Світлани картин з природного матеріалу «Чарівні барви природи».  На виставці представлені роботи з сухих трав та квітів (сухоцвітів), роботи з яєчної шкаралупи, та картини із соломи.  Відвідувачі виставки мають можливість насолодитися тонкою і скрупульозною роботою майстрині. В такій техніці на даний час у нас в селищі вже ніхто не працює. Тож роботи мають свою цінність і неповторність. Для більшої інтриги ми просимо відвідувачів вибрати одну чи декілька картин, які найбільш сподобалися, і записати їх номер на листочку. По завершенні роботи виставки ми визначимо, які ж картини набрали найбільше глядацьких уподобань.



Шановні смолінчани та гості нашого прекрасного селища, ви ще маєте чудову нагоду прийти в бібліотеку взяти книгу та подивитись виставку «Чарівні барви природи».




вівторок, 15 червня 2021 р.

 

Про себе треба знати, про себе треба дбати

 

Здоров’я – найцінніший скарб! Особливо це актуально в наш час. Час епідемії, час планетарного забруднення.   К;ожен із нас повинен замислитись над тим, яку планету ми залишимо нашим дітям та онукам.  І , звичайно, потрібно пам’»ятати про культуру харчування.

Адже від того як ми харчуємося залежить наше здоров’я. Їжа забезпечує нас енергією яку ми витрачаємо при фізичних навантаженнях. Оновлення та розвиток організму на клітинному рівні безпосередньо залежить від продуктів які ми вживаємо.

Організму необхідно щодня отримувати достатню кількість поживних речовин: білки, вуглеводи, жири, вітаміни, мінерали, мікроелементи.

Правильне харчування – це обов’язковий пункт здорового способу життя і запорука стабільного функціонування організму в цілому.

Щоденний раціон повинен відрізнятися різноманітністю і бути повноцінним. Важлива свіжість продуктів. Слід стежити за об’ємом порцій спожитої їжі.

У кожної людини порція різна. Вона залежить від віку, стану здоров’я, статі, комплектації. У раціоні повинні бути присутніми:

·         зернові культури;

·         фрукти і овочі;

·         риба;

·         м’ясо;

·         яйця;

·         молочні вироби;

·         горіхи;

·         сіль;

·         цукор;

·         жири.

Збалансоване харчування має стати способом життя. Слід відмовитися від перекусів і фаст-фуду. Треба ретельно пережовувати їжу, не ковтати великими шматками. Категорично заборонено запивати їжу водою.

Їсти можна все, але в помірній кількості. Переїдання і несумісність продуктів призводить до порушення обміну речовин, цукрового діабету і ожиріння. Тут дуже доречне висловлювання Сократа: “Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити”.

  Саме для того, щоб ви готували поживні і смачні страви в Смолінській бібліотеці №1 діє виставка «Корисні рецепти» кулінарних книг, які допоможуть вам швидко приготувати страви на всі  випадки життя. А головне в цих книгах пропонуються рецепти поживних та корисних для людського організму страв.

    Коли людина починає правильно харчуватися, вона задумується над тим, чим же ще можна нагородити свій унікальний, неповторний організм. Багатьом починають подобатися заняття спортом, хтось відмовляється від паління. Адже усі ці складові є нерозривними. Варто тільки сильно забажати, замотивувати тих, хто поруч, отримати підтримку, знайти однодумців – тоді все обов’язково вдається.

Харчуйтеся правильно, любіть свій організм, піклуйтеся про нього – тоді ви, безумовно, отримаєте винагороду. Ваше тіло обов’язково віддячить гарним самопочуттям!

 

четвер, 10 червня 2021 р.

 

Спалах емоцій  - -

ТАЛАНОВИТІ ЖІНКИ

 Сьогодні Великдень – свято усіх православних людей. І до цього великого свята я отримала ще й прекрасний духовний подарунок. Це подарунок для мене, як людини і як бібліотекаря.  Світлана Денисова,наша смолінська поетеса,  вже вам відома з попередніх публікацій, надіслала мені свій новий вірш. Написаний він за мотивами відомої повісті Ольги Кобилянської «В неділю рано зілля копала…».  Навіть той. Хто не читав повість, з рядків вірша легко зрозуміє драматичний сюжет цього твору. То ж пропоную вашій увазі  цей вірш.

А ти чекай мене сьогодні,

Я знов прийду - мене діждись.

До тебе йшла напередодні,

Змочивши ноги у росі.

Я вчора йшла, а мо й летіла.

Вплела в волосся маків-цвіт.

Відлуння з прИдихом ловила,

Твоє мені, серед дубів.

Своїй матусі набрехала,

Що йду збирати дивних трав.

А як же їй могла сказати,

Що ти на мене там чекав?

Тут ти чекай мене і взавтра.

Я знову вранці прибіжу...

Забудь, забудь про свою Настку -

Бо я лиш палко так люблю.

Чекай мене і вдень, і внОчі...

Лише про мене мрій одну.

Тобі най сняться мої очі...

Не смій і думать про другУ!

Чекай на мене і в неділю.

Я в сутінках прийду - чекай.

Матусі скАжу, що у Маври

Затрималась, у пізній час.

І там серед дубів могутніх,

Ти повторИш палкі слова.

Щоб лиш вони могли почути,

Про таємницю ту, що нас єдна.

Я кожен раз приходить буду...

Ох, Грицю, ти ж не обдури...

Не в силах я уже забути,

Як вічно обіцяв любить...

Грицюню, невже правда?!

Говорять люди у селі -

В неділю жЕнися на Настці...

А в мене тУга на душі.

Невже забув свою Тетянку?!

Як мене палко цілував?

І наші зустрічі до ранку...

Невже це все - лише обман?

Чого ж не пожалів дівчИну?!

Ти, Грицю, сам себе згубив...

Тепер спою тебе полином -

Щоб ти побачив вічні сни.

Сама ж піду на берег річки -

Де я вінок пускала по воді.

І там знайду свій спокій вічний,

В надії змити гріх з душі...

            Автор:С.Денисова

 

Вам сподобалось? Мені так точно,просто  захоплює подих.

Шановні і я маю ще один подарунок для вас.

              


    Постійний  користувач нашої бібліотеки Світлана Шерстюкова  із стразів виготовляє роботи у техніці «One line» (одна лінія).  Сподіваюсь її остання робота буде доречною до вірша Світлани Денисової. Вона так яскраво підкреслює  глибокі людські почуття.  Що ж . хай наше життя наповнюють лише позитивні, приємні почуття.

вівторок, 8 червня 2021 р.

 

Квіти та трави в житті українців

Рослини служили людині ще в далекі часи, віддалені від нас на кілька тисячоліть. Про лікувальні властивості квітів, трав, плодів знали скіфські лікарі. Проте, ймовірно, вони продовжували традиції знахарів ще давнішої доби. Квіти використовували не тільки з практичною метою, але й задля краси, до якої здавна були небайдужими в Україні. Те, що квіти зображалися на предметах повсякденного вжитку, може бути переконливим доказом того, що красиві рослини вирощували на своїх садибах ще наші далекі Предки. Отож, квіти окраса життя.

Квітник був невід'ємною частиною садиби українського селянина, він прикрашав переважно причілок хати і найчастіше виходив на вулицю. Іноді квітники обгороджували невеликим парканом, а то й просто обсаджували рядочком квітів чи низькорослих кущів. Такі квітники й зараз прикрашають хати українців у селах та балкони мешканців міста.

Які ж квіти найбільше полюбляють в Україні? Чимало легенд, пісень, переказів зберегла пам'ять народу про цих одвічних супутників людини, які широко застосовували в обрядах, побуті чи просто як окрасу, що милує око, веселить душу.

Чи не найпоширенішою і найулюбленішою в Україні здавна вважали рожу рожеву, або мальву. Прийшла до нас мальва з Малої Азії, де її знали ще стародавні пелазги. Ця рослина поширена також по всьому Середземномор'ю і має понад півтори тисячі видів.



Високі стебла, густо вкриті яскравими ніжними квітками та великими лапатими листками, живою стіною закривають майже кожну сільську хату. Безліч відтінків - від білого, рожевого до червоного й багряного, створюють дивовижну веселку навколо оселі. Назва мальва латинського походження. У багатьох країнах Середземномор'я, Балкан, Малої Азії ця назва існує саме в такій формі. Назва рожа пізнішого походження, вірогідно, запозичена з німецької мови. На півдні України цю квітку ще називають калачиками за формою плодів, схожих на калачі. Мальви ростуть і в дикому стані: в лісах, лісосмугах, на узбіччях доріг. Вони мають білий або блідо-рожевий колір, іноді використовуються як кормові рослини. Відваром дикої мальви лікують бронхіти, кашлі, роблять примочки. З культурних мальв темного кольору робили природні барвники.

Майже біля кожної хати завжди знаходилося місце і для пахучих яскравих чорнобривців, жовтогарячих нагідок, червоної рути, барвінку, любистку, м'яти і матіоли. Не перелічити нині всіх назв квітів, які прикрашають життя сучасного українця. Нині виведено багато нових сортів рослин, що увійшли в побут і звичаї народу. Проте магічну силу мають ті, що здавна прижилися в народі як священні рослини. Так, вважається, що червону руту, барвінок і любисток садять дівчата, щоб бути завжди коханими і бажаними, а молодиці щоб була міцною родина. Півники оберігають від нечистої сили, бо півень (від якого походить назва квітки) завжди виступає рятівником від його співу зникає всяка нечисть.

Таким же оберегом є мак. Його насінням, освяченим на свято Маковія (язичницький Спас не має ніякого відношення до біблійних братів Макка-веїв), обсипають садибу, людей і худобу. Мак вважається добрим лікарським засобом від безсоння, виразки шлунка. Традиційні коржі з маком люблять усі. Хоча й каже народна мудрість: "Сім літ мак не родив, а голоду не було". Мак в давнину вживали в їжу з магічною метою макові коржики широко використовувалися в обрядовості. Його вплітають у віночки дівчата, вишивають на сорочках та рушниках. Макова голівка вважається символом розуму.

Як обереги використовувалися також інші рослини. Відомо, що для русалок під час Русалій слід було тримати при собі полин або часник.

Дуже давнім звичаєм українців є топтання рясту навесні, що означає просити в Бога життя і здоров'я. В Україні близько семи видів цієї рослини, але найпоширенішим, мабуть, є той, що має латинську назву scilla bifolia. Українська наукова назва рясту "проліска дволиста": це дволиста рослина з шестипелюстковими блакитними квітками, зібраними у китички. В корені ряст має цибулинку За традицією, коли вперше навесні побачиш ряст, треба зірвати його, кинути під ноги, потоптати, примовляючи: "Топчу, топчу ряст, Бог здоров'я дасть" або "Топчу, топчу ряст, дай, Боже, діждати і на той рік топтати!"

Магічними функціями народ наділяв чебрець українське "євшан-зілля". Для українця саме ця рослина є символом Батьківщини, її брали з собою, від'їжджаючи на чужину, як згадку про рідний край. Чебрець був однією з трав, які застосовувалися в богослужінні ще за доби Трипілля. Збереглися знайдені археологами найдавніші керамічні курильниці, які були прототипом кадильниць, з якими на ранніх етапах ще боролися християнські священики. Згодом церква змушена була визнати цей ритуал і прийняла язичницьке кадило для свого богослужебного ритуалу. Трава чебрецю має надзвичайно ароматичний запах, який здатна зберігати дуже довго навіть висушена, при спалюванні вона дає ніжні пахощі степу. Подекуди в Україні і нині під час церковних служб використовують підкурювання чебрецем і вважають, що це забезпечить добробут родині. У східних районах України чебрець ще називають "богородицькою травою".

Цікаво, що деякі назви рослин несуть певну інформацію про етнічні назви народів, які заселяли нашу землю в різні часи. Так, наприклад, вважають, що назва квітки чемерка пов'язана з давнім народом кіммерійців (як і назви населених пунктів на Чемер-. Жемер-). Народна медицина використовує коріння цієї рослини як протипаразитиий .засіб, оскільки це дуже отруйна трава. У стенах України зустрічаються також невеликі кутики з жовтими квіточками під назвою дрік скіфський. У Приазов'ї також росте белевалія сарматська красива квітка з фіолетово-пурпурними дзвониками на довгому суцвітті у вигляді китиці.



Про перебування татар в Україні говорить аїр. якії іі ще називають "татарським зіллям". За переказами, татари брали з собою цю рослину, щоб перевірити, чи можна пити воду з річки: якщо коріння, вкинуте у річку, проростає і дає квіти, то вода чиста. Тому іі росте аїр переважно в річках та озерах. Він є цілющим засобом проти випадання волосся, поліпшує апетит, має дуже приємний запах. Для лікування використовують переважно коріння цієї рослини.

Магічними властивостями наділив народ валеріану, яка в стародавні часи була відома під назвою одолян (рос. одолень-трава). її навіть вирощували в квітниках, щоб уберегти свій дім і сім'ю від усякої напасті. Вважають також, що валеріана рятує від смутку, оскільки є заспокійливим засобом.

Люди знати, що у кожного зілля є свій магічний час, коли воно має найбільшу силу для лікування. Збирати трави починати на свято "Злата" (християнське Симона Зилота, або Семена), яке відмічалося 10 травня. Із приходом християнства Семен став вважатися покровителем рослин, у давнину ж свято називалося Зільник. У деяких регіонах перший збір починався в середу на Русатьному тижні. Нині важко встановити, який язичницький Бог опікувався зільництвом (відомі жіночі Богині Рожаниці, Лада, Мокоша, які згадуються у замовляннях цілющого зілля). Відбувалося ритуальне окроплення трави хмільним напоєм, переважно медовим. Збирати цілюще зілля як на Зільник, так і на Купайла вирушати до схід сонця.

Цілющими вважалися іі трави, якими встеляли підлогу на Ру-сатьній неділі (на Трійцю), їх збирали і зберігати для лікування. Купальський збір трав починався ще з ночі літнього сонцестояння (нині випадає на 2022 червня). Зіллю, зібраному в цей час. надаються наймагічніші властивості воно лікує від усіх хвороб.

Існують також міфічні рослини. В Україні найбільше цілющих трав збирати на свято Купайла. Так, вважають, що в цю ніч має розцвісти Перуновий квіт цвіт папороті, який вказує, де заховані скарби. Збереглися також перекази про "розрив-траву" (ключ-траву), яка відкриває всі замки, її також треба шукати на Купайла. Відомо в народі також про "переліт-траву", яку дівчата збирають для чарів. Однак, як вважає лікар-фітотерапевт Євген Товстуха, така трава ніде не зафіксована ні в енциклопедіях, ні в довідниках, її створила народна уява. Проте вчений лодас кілька варіантів назв цієї цілющої рослини, серед них відомі в народі: первоцвіт весняний, конюшина, тирлич жовтий".


Наступний збір трав починався на Маковія (за язичницьким календарем, 1 серпня). У цей день збирають переважмо городні рослини, які вирощують біля хати: мак, соняшник, моркву, кріп, любисток, м'яту, руту. На Спаса (6 серпня) збирають плоди іі овочі, заготовляють на зиму, сушать, консервують.

Кожна рослина пов'язана з Сонцем, Місяцем, Зодіаком. Всі планети мають свої рослини, які присвячені дням тижня. Сонячний день неділя, місячний - понеділок і т. д. (див. розділ "Астрономічні знання та народний календар"). Рослини Сонця круглої форми: кульбаба, нагідки, соняшник, рум'янок, первоцвіт та інші. Рослини Місяця: лілея, біле латаття, диня, огірки, кавуни, гарбузи (за формою квіток), верба, береза.

Марсу (вівторок) присвячені всі повзучі рослини: горох, квасоля, хміль, льонок, а також деякі колючі та пекучі: перець, часник, кропива, аґрус, ялівець. Меркурію (середа) присвячуються: чорниця, буквиця лікарська, насіння подорожника. Юпітеру (четвер) великі рослини з широким листям: дуб, лопух, також деревій, кмин, коріандр, кріп, бузина. Венері (п'ятниця) присвячуються білі, червоні, лілові квіти: лаванда, фіалка, шавлія,бузок, жасмин, вишня, слива, малина, ожина. Рослини Сатурна (субота) сосна, ялина, піхта, туя, кипарис, ялина, папороть, верес, полин (дослідження Марії Грицай).

Для того, щоб знати, коли треба збирати цілющі трави, слід вивчити календар наших Предків і застосовувати його згідно з астрономічними строками (сонцестояння, рівнодення, Повня чи Молодик)'42.

Збирання рослин здавна починалося до схід сонця, "поки роса не впаде", бо тоді зілля втрачає свої лікувальні властивості. На Поліссі вважалося, що збір трав повинен відбуватися у першій половині дня (до 12 години), доки "день прибуває, щоб сила прибувала". Іноді (як на Купала) починали збирання трав уночі. Саме вночі трави вбирають більше вологи й корисних речовин, водночас виводячи з себе шкідливі елементи, тобто самоочищаються. Найкращим місцем збору цілющих трав завжди вважалися відлюдні місця, "де не чути голосу півня".

Зі збором цілющого зілля пов'язані дуже давні звичаї, що носять ритуальний характер. Землі треба дякувати за подаровані ліки. Тому перед початком збору під перший кущ чи пагінець рослини кладуть хліб-сіль або монети. У Карпатах про це кажуть: "Не журись, Землице, що ми тебе оголили, ми на тебе. Землице, хліба положили". Рослини збирали обов'язково помившись і вдягнувшись у чисту сорочку. Перед збиранням потрібно було молитися і просити в Богів, щоб зібране зілля було помічним від усіляких недугів. У Золотоніському повіті на Полтавщині був звичай збирати зілля роздягнутим, "бо як нарвеш у одежі, то не буде помагати від усякої хвороби".

У світі відомо близько 200 тисяч лікарських рослин. Із них понад 20 тисяч росте на українській землі. Тому не дивно, що наші Пращури добре знали й ефективно застосовували цілюще зілля справжній дарунок Бога Неба і Богині Землі.

    (Джерело:  група Скарби України)