четвер, 23 вересня 2021 р.

 

Тихий фронт

22 вересня в Україні відзначається День партизанської слави. Це свято вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Другої світової війни. Його було встановлено Указом Президента України в 2001 році, на честь 60-ї річниці з початку підпільно-партизанського руху в нашій державі.

Дії партизанських загонів та підпільних організацій у роки Другої світової війни нанесли непоправні втрати боєздатності противника та наблизили День Перемоги над фашистами та їхніми союзниками.

Перші загони партизанів з’явились в Україні восени 1941 року під Черніговом та Сумами, а масовості партизанський рух набув лише з кінця 1942 року. Супротив мирного населення окупаційному режиму був реакцією на нещадний терор, масові вбивства, геноцид єврейського населення, вивезення молоді до Німеччини на примусові роботи. В Смолінській бібліотеці №1 діє викладка літератури «Ехо безшумних боїв», яка розкриває всю трагедію  і подвиг народних месників.                                          


пʼятниця, 17 вересня 2021 р.

 

   Рятівник – почесна професія   

                                         


17 вересня День рятівника в Україні! Щиро вітаємо рятівників, працівників цивільного захисту та пожежної охорони з професійним святом – Днем рятівника!

Важко переоцінити важливість і значущість тієї справи, яку кожен день, кожну годину виконуєте ви – рятівники і пожежники, ризикуючи власним життям. Це ви за першим сигналом готові негайно вирушити в епіцентр будь-яких подій, безстрашно гасити пожежі, рятувати людей на воді, першими прибуваєте на ліквідацію завалів, руйнувань, зсувів та інших напастей. Результат цієї роботи – сотні врятованих життів.

Вітаємо усіх рятівників зі святом! Зичимо здоров`я, добробуту у родинах, сил та енергії для подальших успіхів у почесній, небезпечній та відповідальній праці.

Для всіх, хто мріє про професію рятівника та кому подобаюься пригоди    в бібліотеці  порекомендують  чудову  добірку  книжок.

 

середа, 15 вересня 2021 р.

 

Письменники ювіляри.

Фенімор Купер – ювіляр 2021 року

Вересень багатий на ювілейні дати відомих письменників-класиків, як вітчизняного так і зарубіжного літературного простору. Це й відомий піонер американської літератури Фенімор Купер.                                                     


Відомий американський письменник Джеймс Фенімор Купер народився 15 вересня 1789 року у Берлінгтоні (Нью-Джерсі). Початкову освіту здобував у місцевій школі, а згодом вступив до Єльського коледжу. По закінченню навчання юнак стає моряком. Подорожуючи, він накопичує багато матеріалу для своєї літературної творчості.                                                     

Письменницьку діяльність Купер розпочинає романом «Осторога» (1820), а відомим стає після виходу роману «Шпигун» (1821). «Останній із могікан» - най авантюрніший і найзнаменитіший з романів Купера, написано 1826 року. У ньому письменник підіймає проблему ставлення до індійської культури та її місця у США, а також показує трагедію американських аборигенів, нездатних адаптуватися до цивілізації. Романи Фенімора Купера, у яких описано повну небезпеки боротьбу за життя в умовах незайманої природи, і донині є найулюбленішими творами юнацтва. Як зачинатель морської теми Купер є автором «Лоцмана» (1823), «Червоного корсара» (1828), «Морської чарівниці» (1830) та «Двох адміралів» (1842).                                                      


Під час подорожі Європою у 1826 – 1833 роках побачили світ його романи, присвячені минулому європейських країн: «Браво», «Генденмауер», «Кат». Після повернення до США погляди письменника на американську дійсність змінюються. 1834 року Купер написав сповнений гіркоти «Лист до співвітчизників». У наступних його творах «Монікіни» (1835), «Додому» (1838) та «Американський демократ» (1838) американське суспільство показане таким, яким воно було насправді.                                                    


Пізня творчість Купера, і особливо морські романи «На суші та на морі» (1844), «Джек Гір» (1845), «Морські леви» (1849), «Мисливець на бджіл» (1848) свідчать про наростання у автора песимізму та зацікавлення релігійними мотивами та містицизмом.                                              

Купер дійсно був першим американським автором, який отримав визнання за межами Америки. Вважається, що саме він відкрив європейцям Америку, створивши національне обличчя американця, як в позитивному, так і в негативному сенсі.

вівторок, 14 вересня 2021 р.

  

Фантаст, філософ та футуролог Станіслав Лем.

Для пересічного читача Станіслав Лем є уособленням ледь не усієї світової фантастики. За лаври першості з ним міг би посперечатися хіба що Рей Бредбері. Мало хто знає, що за критичні відгуки щодо жанру наукової фантастики його позбавили почесного членства у Спілці наукових фантастів Америки. Свої ж ранні твори Лем називав філософськими притчами, а себе вважав ученим-футурологом.

                                                                


Станіслав Лем народився 12 вересня 1921 року у Львові.

Навчався у Другій чоловічій гімназії, де через сім років отримав атестат про середню освіту. Юнак продовжив здобувати освіту у Львівському медичному інституті... випадково. Хлопець мріяв вступити у Політехніку, але, оскільки був представником “неправильного соціального класу” (забезпечений батько-ларинголог вважався буржуа), його не прийняли. Довелося батькові використати свої зв’язки і влаштувати сина у медичний, де він навчався без будь-якого ентузіазму.

У 1946 році, коли Львів перестав належати Польщі, Станіслав переїжджає до Кракова, де й закінчує медичну освіту.

Станіслав Лем почав друкуватися з 1946 року. Його перший роман “Людина з Марса” опублікували у щотижневому журналі “Новий світ пригод”.

Лем з дружиною щороку проводили місяць у Закопаному, катаючись на лижах. Там письменник проводив і червень, щоб врятуватися від сінної лихоманки, проти якої тоді ще не було ліків. Усі інші десять “нелижних” місяців Станіслав Лем писав цілими днями твори. Писав настільки швидко, що записував лише перші три літери слова. Потім сам себе розшифровував.

Подальшу творчість Станіслава Лема — знаменитий “Соляриc”, “Зоряні щоденники Ійона Тихого”, “Казки роботів”, “Кіберіада” та ін. — можна, швидше, віднести до філософії та футурології. Однак ярлик наукового фантаста вже надто міцно приліпився до Лема після його перших романів.

У 1973 році Американська спілка наукових фантастів прийняла письменника до своїх рядів, але пробув він там недовго. За критичні висловлювання щодо низького рівня американської фантастики його було виключено (до речі, разом із ним на знак протесту спілку залишили такі відомі фантасти, як Майкл Муркок та Урсула Ле Гуїн). Свої ж твори він уперто відмовлявся (так і не погодився до самої смерті) визнати фантастикою.

Станіслав Лем відходив від суто художньої літератури, писав філософські есе та футурологічні праці. Він отримав безліч польських та міжнародних літературних нагород, декілька орденів та наукових ступенів. Однак з 1989 року перестав писати. Пояснював це тим, що не бачить необхідності створювати ще одну книгу тільки для того, щоб заробити більше грошей. Лем розчарувався не тільки у сучасній літературі, а й у майбутньому людства, яке викликало сум та страх. Не вірив він і в колонізацію космосу. Несхвально ставився до сучасного телебачення та Інтернету. “Технологія відкриває нові можливості для злого умислу... Я ненавиджу тих, хто створює такі віруси; я б з радістю віддав їх на бичування та поставив на лобі клеймо... Мене бісять зло та дурість”, - так підсумовував свою позицію в останні роки життя польський фантаст, філософ та футуролог.



понеділок, 13 вересня 2021 р.

 

Ювілейні дати – Роальд Дал.

 13 вересня виповнюється  сто п'ять років як  народився письменник, який створив надзвичайно цікавих героїв, та навіть друзів для дітей та дорослих. Роальд Дал вигадав гремлінів, Матильду, історію про шоколадну фабрику та неймовірного містера Лиса.



Написав 17 книг для дітей, нагороджений 1983р. –Уїтбредовською премією (за прилучення широкого кола людей до читання), Всесвітньою премією фентезі, 1988р., премією за найкращу дитячу книгу ( “Матильда”).

Коротка історія життя

Дал народився у Великій Британії в сім’ї норвезьких емігрантів. Своє ім’я отримав на честь норвезького героя, полярника Руаля Амундсена. Ще в дитинстві помер його тато і сестра. Мати залишилась із шістьома дітьми. Під час навчання в школі Далю трапились жорстокі вихователі. Пізніше враження від приватних шкіл він опише у книжці “Хлопчики”. Один із найбільш жорстоких його вихователів став Архієпископом Кентенберійським. Роки у школі надихнули його на історію про “Чарлі та шоколадну фабрику”. Після школи потрапляє у Східну Африку на навчання. У 1939 році стає командиром підрозділу аскарів, місцевих воїнів. Після цього вступає у британське військо та вчиться на пілота. Потрапив в авіакатастрофу. Хоча ще два роки служив в авіації. Після війни повертається до Великої Британії та стає письменником. Отримує премію Едгара По та переїжджає до США. Там одружується із Патрицією Ніл та виховує дітей. Помер у 1990 році і за його заповітом був похований разом з більярдними киями, пляшкою бургундського вина, цукерками і олівцями. Входить до 20 найпопулярніших дитячих письменників.

 

пʼятниця, 10 вересня 2021 р.

 

День кіно. Фільми, які можна прочитати

 


Сьогодні  не можливо уявити нашу вітчизняну кіноіндустрію без видатного українського режисера, письменника, кінодраматурга, художника Олександра Петровича Довженка (1894-1956). Його першою самостійною режисерською роботою стала комедійна стрічка «Ягідка кохання» (1926), після чого був шпигунський детектив «Сумка дипкур’єра» (1926). Проте, найбільшої слави Довженко здобув з легендарною німою трилогією: «Звенигора» (перший український фільм, що вийшов на міжнародну арену) (1927), «Арсенал» (1929) та «Земля» (1930). Всі три фільми вважаються визнаними шедеврами світового кіно та найвищою точкою розквіту української кіноіндустрії. Довженко з подивом дізнався, що фільм «Земля» мав грандіозний успіх у Європі, у той час як його було заборонено в Україні. Стрічку реабілітували лише в 1958 році, вона увійшла до числа 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно. Під час Другої Світової зняв серію агітаційних фільмів про Україну (“Визволення” (1940), “Битва за нашу Радянську Україну” (1943), “Перемога на Правобережній Україні” (1944)), а після – поставив стрічку «Мічурін» (1948). У 1950-х Довженко чимало викладає та виношує плани таких фільмів як «Відкриття Антарктиди», «Поема про море», «Повість полум’яних літ», «Зачарована Десна», які так і не були реалізовані за життя. «Поему про море» (1956), «Повість полум'яних літ» (1961) і «Зачаровану Десну» (1964) (почали знімати у серпні 1963 студією «Мосфільм» на Чернігівщині) поставила вже Юлія Солнцева. Крім того, вона зняла «Незабутнє» (1968) та «Золоті ворота» (1969) на основі літературних творів режисера. Фільми вважають загалом суперечливими, тільки «Поема про море» виражає думку метра й розкриває головні теми: перетворення людини революцією та перетворення природи людиною.

Ми любимо і поважаємо  видатного письменника і режисера Олександра Петровича Довженка. Його твори вивчають у школі. Його фільми можна подивитись в Інтернеті.

Як Батьківщина вшановує свого сина? З 1957 року Київська кіностудія носить ім'я Довженка, у 1972 році було затверджено Золоту медаль ім. Довженка «За найкращий військово-патріотичний фільм», у 1960 році створено музей Довженка в батьківській хаті в Сосниці. Ще за два роки скульптор Анатолій Фуженко подарував садибі пам'ятник митцю, міська дитяча бібліотека Чернігова носить ім’я славного земляка. 10 вересня — день народження Олександра Довженка — святкується в Україні як День кіно. У цей же день з 1994 року за указом Президента України вручається державна премія в галузі кінематографа імені О. Довженка.

Дивіться фільми, читайте книги,   вивчайте біографію наших відомих   і талановитих представників української землі.

 

середа, 8 вересня 2021 р.

 

8 вересня Міжнародний день грамотності.

Грамотність - свято для людства, яке досягло вражаючого прогресу в цій галузі, довівши кількість грамотних людей у світі до чотирьох мільярдів.

Особиста свобода, взаєморозуміння з навколишнім світом, незалежність, розвиток власного потенціалу, вирішення конфліктів. Все це дає грамотність.

Ви вважаєте себе грамотною людиною? Впевнені? Вміння читати - лише мала частина, щоб бути грамотною людиною, а ось здатність використовувати прочитане, це більш вагома частина вміння бути грамотним.

Ви часто вмієте використовувати прочитане з користю?

Це просто - лише потрібно бути трохи більш уважним, трохи більш терплячим, щоб помітити користь інформації, яка раптово з’явилася перед вами.

Вітаю  вас, дорогі наші читачі з Міжнародним днем грамотності! Бажаю  завжди бути впевненими в собі, грамотно говорити, виконувати домашні завдання без помилок і помарок та дізнаватися багато всього цікавого зі сторінок веселих книг. А хто багато читає, обов’язково стане грамотним.

До вашої уваги чудова добірка книжок. Приємного читання!

 





 







Нові книги для дітей.

Книга – найкращий подарунок до свята.

До Дня читання книг Смолінська бібліотека №1  за кошти Смолінської селищної ради придбала книги для дітей.  Це книги на любий смак, тут пригоди, подорожі, детективи, фантастика. Всі вони мають гарні кольорові  ілюстрації, що приваблює погляд дітей. Вони  розраховані на  молодший, середній та старший шкільний вік.

Юні друзі,  пропоную вам подорож-екскурсію поличками нашої виставки «Нові надходження».  Ви зможете заочно  ознайомитись з новою літературою, вибрати книгу за вподобанням та взяти її в нашій бібліотеці.  До зустрічі!