четвер, 29 вересня 2022 р.

 


29 вересня день пам'яті Павла Поповича - першого космонавта-українця, двічі Героя срср (за два польоти в космос) (1930-2009).

"Під Узином є великий аеродром, а тому я мріяв ще змалку стати льотчиком і обов'язково - винищувачем.", - згадував Павло Попович. Народився він в Узині на Київщині в родині кочегара і домогосподарки. Закінчив ремісниче училище в Білій Церкві, став столяром. Потім вступив до магнітогорського індустріального технікуму, одночасно відвідував аероклуб, де отримав навички пілотування літака.

Закінчив качинське військове авіаційне училище льотчиків й інженерний факультет Військово-повітряної інженерної академії ім. М. Жуковського. Отримав спеціальність "льотчик-інженер-космонавт". Був прийнятий на посаду космонавта Центру підготовки космонавтів ВПС.

Перший політ Павла Поповича відбувся у 1962 році. Провів три доби в космосі, а в 1974 р. - 16 діб.Брав участь у першому груповому польоті.

12 серпня 1962 року Павло Попович виконав у космосі пісню на слова поета-романтика Михайла Петренка "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю…".

Це була улюблена пісня видатного конструктора Сергія Корольова.

"Мелодію твору "Дивлюсь я на небо" дала Людмила Александрова, дочка генерала Володимира Александрова (автора вірша "Ходить гарбуз по городу"), аранжування Владислава Заремби. Т. Г. Шевченко цього вірша власноручно записав собі в альбом, тому довгий час була легенда, що пісня належить Шевченкові.", - @Ганна Черкаська

Павло Попович любив риболовлю, настільний теніс. Був почесним громадянином дев"яти міст. Очолював Українську спілку космонавтів. За життя його ім"ям назвали гірський масив в Антарктиді і малу планету. Помер раптово - інсульт.

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

 


 

                         

                               Шановні колеги та друзі!

Прийміть найщиріші вітання з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек! Хай він дарує вам чудовий настрій та теплі слова від всіх, хто вважає бібліотеку джерелом мудрості та знань.

Бажаю  Вам, шановні бібліотекарі, а також усім, хто любить і шанує книгу, міцного здоров’я, натхнення, дружнього взаєморозуміння та підтримки, радості, миру, родинного затишку, добра і щастя, нових творчих успіхів і невичерпної наснаги.

Хай з Вами завжди буде Віра, Надія, Любов і Мудрість!

 

Іван Карпенко-Карий – корифей українського театру.

29 вересня виповнюється 177 років від дня народження Івана Карпенка-Карого (Тобілевича) - українського письменника, драматурга, актора, одного з корифеїв українського побутового театру, брата Миколи Садовського і Панаса Саксаганського. (1845-1907).                                         

"Він був одним із батьків новочасного українського театру, визначним артистом та при тім великим драматургом, якому рівного немає наша література.", - Іван Франко.

Представники українського старовинного шляхетського роду Тобілевичів зробили визначний внесок у відродження національної ідентичності нашого народу і культурно-мистецького розвитку національного українського реалістичного професійного театру. Четверо дітей Карпа Тобілевича з шести стали видатними діячами українського театру.

Майже два десятиліття забрала в Івана Тобілевича служба в різних канцеляріях - від писарчука до секретаря міського поліцейського управління.

Перші твори з’явилися 1883 р. Усього написав 18 оригінальних п’єс, для яких характерними є жанрове розкриття (психологічні драми, мелодрами, драматичні балади, сатиричні комедії, трагедії, ліричні комедії, трагікомедії, гротеск, фарс). За двадцять років творчої діяльності І. Карпенко-Карий написав близько двох десятків п’єс різних жанрів. Твори І.Карпенка-Карого поруч з творами М. Кропивницького і М. Старицького стали основою репертуару українського реалістичного театру.

Працюючи на сцені з 1889 р. і до кінця життя як професійний актор, він створив ряд неповторних сценічних образів, які є справжнім скарбом створюваного ним реалістично-побутового театру.

На честь Івана Карпенка-Карого названо Київський національний університет театру, кіно і телебачення.

(Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.

MiraStudia Модерна Україна)

 

середа, 28 вересня 2022 р.

 

«Стежинами душевності, людяності й добра»

Знання без виховання - меч в руках божевільного.", - Василь Сухомлинський.

28 вересня 104 роки тому в селі Василівка (нині Кіровоградщина) народився Василь Сухомлинський - видатний педагог, який 35 років свого життя присвятив школі, письменник, публіцист, лауреат Шевченківської премії (1918-1970).



Він активно розвивав вітчизняну педагогіку XX століття. Людина з великим серцем, в якому жила безмежна любов до рідної землі, чуйність, людяність і патріотизм.

Твори Василя Сухомлинського, його спадщина вивчається в провідних університетах Європи, окремі статті та уривки з фундамен­тальних праць друкуються в педагогічних часописах багатьох країн світу.

Для всіх бажаючих в Смолінській  бібліотеці №1  є матеріал по біографії В.Сухомлинського та його роботи з виховання молодого  покоління.

(Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.)

 

пʼятниця, 23 вересня 2022 р.

 

Яке щастя співати своєму народові.

 Соломія Крушельницька

23 вересня в Смолінській бібліотеці №1 пройшла інформаційна година  «Соломія Крушельницька – золотий голос України».




Цього року  ми відзначаємо  150-річчя  з дня народження української оперної співачки, яка за життя визнавана найвидатнішою співачкою світу. Це Соломі́я Амвро́сіївна Крушельни́цька.  Вона була – довершена гармонія ... Винятково сильне і приємне сопрано, вроджений акторський талант, досконале виконавське мистецтво, краса фізична і духовна. Саме так говорили сучасники про українську оперну співачку Соломію Крушельницьку. Наші користувачі переглянули фільм «Соломія Крушельницька. Талант і самотність».Послухали пісні у авторському виконанні «Ой летіли білі  гуси» та  «Через сад – виноград». Ведучі ознайомили присутніх з життєвим і творчим шляхом співачки.

Дуже влучно охарактеризувала славетну українку італійська письменниця Сибілла Алерамо: «Крушельницька співала українських народних пісень з радісним пориванням, вся переповнена щастям, немовби розкидаючи квіти у промінні ранкового сонця …»






 

вівторок, 20 вересня 2022 р.

 

Шляхами партизанської слави

Щорічно 22 вересня згідно з Указом Президента  України від 30 жовтня  2001 року № 1020 в Україні відзначається  День партизанської слави. За загальним визнанням Друга Світова  війна по праву називається всенародною. Безумовним підтвердженням цього є широкий розмах партизанського руху та героїзм патріотів - підпільників, які зробили свій неоціненний внесок у перемогу над фашизмом.  До цієї дати в бібліотеці проведено презентацію виставки «Шляхами партизанської слави».

Метою заходу є розширити знання користувачів про партизанський рух в  Україні, героїв партизанського руху. Виховувати патріотичні почуття, гуманізм, любов до України, пошану до тих, хто боровся за нашу рідну батьківщину.

Їх самопожертва є прикладом для наступних поколінь. Це приклад для нас в боротьбі за Незалежну Україну.



понеділок, 19 вересня 2022 р.

 

Добра і надії в кожній душі.

В  атмосфері доброзичливості і довіри відбулася зустріч учасників клубу “Чисте джерело поезії ”, що діє при  Смолінській бібліотеці №1  з тимчасово переміщеною  пані  Оленою , що мешкає у нашому селищі.

У цей складний час потреба моральної підтримки вимушеним переселенцям є вкрай актуальною.

Адже людина створена соціальною. Тому всі потребують спілкування і перебування в соціумі.

 Ми всі чекаємо швидкої перемоги, щоб кожен повернувся в свій рідний дім, щоб  над Україною майорів прапор Миру , Добра і Достатку.

 

 

Предки їли і нам заповіли

  Памятати та зберігати традиції наших предків, це наш обов’язок.

 Українська кухня  неоднорідна і надзвичайно різноманітна, – це цілий пласт національної культури. . Але є страви, які вважаються нашим національним надбанням. Це – вареники і звичайно - борщ. Вас не дивує, чому поряд із книгами по кулінарії стоїть художній твір Івана Котляревського?

                                              


А саме тому, що Іван Котляревський у своїй поемі «Енеїда» найкраще розповів про те, що їли наші предки. Видно, що автор добре знався на національних стравах. До того ж показати характер і вдачу українців без їх ставлення до народної кухні просто неможливо. Українці, як відомо, люблять посмакувати і добре знають власну кухню..

  «Тут їли різниї потрави,

І все з полив’яних мисок,

І самі гарниї приправи

З нових кленових тарілок:

Свинячу голову до хріну

І локшину на переміну,

Потім з підливою індик;

На закуску куліш і кашу,

Лемішку, зубці, путрю, квашу

І з маком медовий шулик.»

Я вважаю, що таке розмаїття кулінарних шедеврів свідчить про здоров'я і міць української нації. 

    


  Ми із задоволенням слухали пісні та вірші про нашу чарівну Україну її прекрасних людей від Світлани Денисової та Світлани Шерстюкової.

А на завершення, як і годиться,  пригощалися українським борщем.

 




 

 

 

вівторок, 6 вересня 2022 р.

 

6 вересня -  День читання книг.

Це свято покликане нагадати людям про важливість даного заняття в будь-якому віці. В День читання книг багато бібліотек і книгарень організовують спеціальні заходи для любителів книг різного віку. Але, щоб відсвяткувати День читання книг, досить просто вибрати книгу і почати читати.

                               


День читання книги створений, зокрема, щоб підбадьорити тих, хто любить читати, або нагадати тим, кому такий процес зовсім не подобається.

Якщо ви не любите читати, то ось вам кілька науково обґрунтованих причин, чому потрібно переглянути своє ставлення до книг та впровадити ще одну корисну звичку в своє життя.

Читання “вмикає” мозок

Іспанські вчені довели, що читання стимулює наш мозок таким чином, ніби ви переживаєте прочитаний досвід у реальному житті.

Література допомагає пізнати один одного

Читання дає унікальну можливість повністю зануритись в думки та відчуття іншої людини. За даними вчених, це може покращити соціальні навики людини та робить її більш співчутливою до інших.

Книги – це каталізатор щастя

Вчені раніше довели, що пережитий життєвий досвід робить нас набагато щасливішими, ніж матеріальні речі.

Читання зменшує стрес

Британські вчені довели, що читання заспокоює краще, ніж прослуховування музики, прогулянка чи чашка гарячого чаю. Для того, аби зменшити стрес на 68% достатньо лише шести хвилин зосередженого читання.

Книги тренують мозок

Регулярне читання покращує пам’ять, розвиває логіку та збагачує уяву.

Тож День читання книг запрошує взяти книжку, і почати читати сьогодні і кожного дня хвилин 10 -15, наприклад перед сном. І через 3-4 тижні ви вже в рядах книголюбів.

Вітаємо вас, дорогі книголюби і книголюбчики зі святом і бажаємо захопливого читання!  

А в  нашій  бібліотеці ви завжди знайдете книги за вашими вподобаннями.