вівторок, 28 травня 2024 р.

З нагоди відзначення 80-х  роковин Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в КЗ «Публічна бібліотека Смолінської селищної ради» проведено годину пам’яті «Симфонія Криму. Повернення». В заході прийняли участь працівники Смолінського відділу освіти, культури,  молоді та спорту, та представники служби у справах дітей Смолінської селищної ради.

Бібліотекарі ознайомили присутніх з художньою та історичною літературою про трагедію кримськотатарського народу. Зачитали «Кримські сонети» Адама Міцкевича про неповторну природу цього краю.



 

 

28 травня день пам'яті Івана Франка - знакової постаті вітчизняної та світової культури, українського генія (1856-1916).

Поет, прозаїк, драматург, вчений, етнограф, фольклорист, історик, філософ, соціолог, економіст, журналіст, перекладач, громадсько-політичний діяч - це все Іван Франко.

"На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний вогонь... Це вогонь у кузні мойого батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя",- Іван Франко.

Його називали велетом думки і титаном праці. Він залишив по собі колосальну художню і наукову спадщину, яка становить близько 50 тисяч творів.

50-томне академічне видання творів, здійснене у 1976-1986 роках, є не повним його доробком.

Іван Франко вільно володів 14-ма мовами. Найбільшої слави Іван Франко зажив як поет.

Драматургія Франка - невід'ємна складова українського театру. Вершиною його доробку є соціально-психологічна драма "Украдене щастя".

Франко-прозаїк був новатором у багатьох жанрах. Зокрема, його можна вважати одним з піонерів українського детективу. У 1993 р. режисер Олег Бійма зняв за повістю І.Франка "Перехресні стежки" один з перших в Україні детективних телесеріалів - "Пастка".

Іван Франко був новатором не лише в літературі - стверджують, що саме він поєднав вишиванку з класичним одягом і носив її під піджак.

Значну частину творчої спадщини Івана Франка складають наукові праці, які є могутнім внеском у розвиток української та світової науки, але їх і досі по-справжньому не оцінено.

Результатом діяльності Івана Франка як письменника, ученого, публіциста, критика, перекладача та громадського діяча є понад 5 тис. праць.

Протягом 1976–1986 рр. було видано зібрання творів І.Франка у 50-ти томах. І це - лише третина створеного генієм. Як відомо, за радянських часів кількість томів будь-кого не мала перевищувати доробку "вождя світового пролетаріату".

Підготовлено за матеріалами з відкритих джерел.


четвер, 23 травня 2024 р.

 


Вісімдесят років болю...

Рівно 80 років тому, на світанку 18 травня 1944 року, в будинки кримських татар увірвалися солдати та оперативники НКВС. У той час як чоловіки були на фронті, переважно жінок, дітей та літніх людей насильно змусили покинути власні домівки, лишивши на збори лічені хвилини. Близько 200 тисяч людей депортували в залізничних товарних вагонах. Протягом кількох днів цілий народ було позбавлено Батьківщини. В ешелонах смерті, у місцях спецпоселень загинули тисячі безневинних людей, було знищено цілі родини.

Україна визнала злочин примусової депортації актом геноциду кримськотатарського народу, керуючись положеннями Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, засуджуючи політику тоталітарного режиму щодо утисків корінного народу України.

З метою вшанування пам'ятi жертв геноциду кримськотатарського народу в Смолінському ліцеї 2 вчителі історії Балан Ю.М. та Рибалко Т.С. провели для учнів 8-11тематичні уроки « Вісімдесят років болю... Історія депортації кримських татар...», «У жорнах політичних репресій». Під час уроку  дітям розповіли про причини і наслідки страшної трагедії, яка призвела до незліченних жертв. Ці події стали історією, яку ми не маємо права забути.