неділя, 22 січня 2017 р.

Інформаційна година



19.01.17
Традиції Водохреща --  як завершення 
зимових свят.
Ознайомитись із календарно-обрядовими святами січня – від Святвечора до Водохреща, поглибити знання про традиції українського народу , виховувати шанобливе ставлення  до культурної спадщини свого народу – це мета , яку ми ставили  перед собою готуючись до інформаційної години  «Традиції Водохреща – як завершення зимових свят».
    Цікавою для  учасників  дійства стала інформація  про традиції  повязані з народженням Ісуса Христа, Старого Нового року і Водохреща.
Член Клубу любителів поезії  Чонтай Ніна Василівна  продемонструвала  обряд посівання, супроводжуючи  читанням засіванки .
З водою пов'язані обряди, приурочені до дня Богоявлення, Йордану, або Водохрещ (19 січня), як називали цей день у народі. Після ранкового урочистого богослужіння в церкві процесія вирушала до річки чи водоймища. Місце водосвяття прикрашали ялинками. Тут попередньо прорубували ополонки, ставили з криги хрест. Під час відправи дехто вмивався водою. Парубки і дівчата намагалися обризкати одне одного. На Гуцульщині часто це робили ті, які незабаром мали побратися. Як тільки священик занурював хрест в ополонку, присутні поспішали зачерпнути у дзбанок свяченої води. Хто швидше з цією водою добіжить додому, той буде щасливим. При цьому також стріляли — «розстрілювали коляду», або, як казали гуцули, «проганяли вовків». Якщо порівняти звичаєво-обрядові дійства Святвечора з водохресними, то можна дійти висновку: на Святвечір, як на початок найважливіших зимових свят, влаштовували урочисту вечерю. Взяти участь у ній кликали покійних предків, яких зогрівали ритуальним вогнем і годували ритуальними стравами, насамперед кутею і узваром. На Водохрещ, чи Йордан, цих «непростих гостей» виряджали до місця їх сталого перебування — за воду, яка з давніх-давен служила своєрідним пограниччям між живими і тими, що відійшли. Щоб ніхто з «покликаних» не залишився в хаті, вживали і таких оберегів, як шум, стрілянина.
   Саме Водохреща, одне з великих християнських свят, завершує  січневі свята.



Немає коментарів:

Дописати коментар