четвер, 20 травня 2021 р.

 

 Українські вишиванки – наче райдуги світанки.

Вишиванка наша, вишиванка,
вічна пісня барв і кольорів,
Неповторна музика натхнення!
Шепіт трав і шелест яворів,
І дзвінкі турботи сьогодення.
Хрестиком покладено в рядки,
Поспліталось, блиснуло веселкою
Ніжність материнської руки.
Пісні ще весільної, веселої.
Дух народу в колір заплете,
Проросте і піснею, і цвітом.
А над світом, гляньте, а над світом
Українська вишивка цвіте!

Традиційно у третій четвер травня українці відзначають День вишиванки. А в 2021 році ми відзначаємо 15 років від дня заснування цього свята.

Українська вишиванка, нарівні з українською писанкою, є одним із яскравих символів української культури. До того ж, одягаючи вишиту сорочку, демонструєш не тільки її красу й унікальність, але й засвідчуєш свою приналежність до віковічної української культурної традиції.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі, вірності та любові. Вона настільки глибоко увійшла в наше життя , що в Україні встановили навіть спеціальне свято – День вишиванки

   Вишиванки завжди були нашим національним символом, нашою гордістю та автентичною ознакою. Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри.

Українська вишита сорочка пройшла довгий та тернистий шлях до наших днів. Ось кілька найцікавіших фактів про цей витвір мистецтва.

  Українська вишивка бере свій початок у період трипільської культури, епохи пізнього неоліту  А також ще Геродот стверджував, що вишивкою був прикрашений одяг скіфів, які довгий час проживали на території України

 Перші вишивки на території слов’янських країн мали більш релігійний зміст і оберігали їх власників від зла. Саме тому сорочки оздоблювали візерунками на рукавах, комірах, подолі та всюди, де тіло було відкритим. Існували особливі вишиванки для релігійних ритуалів та святкових подій. А діткам при народженні дарували вишиту сорочу, аби та оберігала їх від злих духів.

 Сорочка завжди вишивалась жіночими руками, а тому несла сильний емоційний заряд, символізувала добро, любов і вірність.  

    Першим модником 19-го століття, котрий поєднав вишиванку з буденним одягом став Іван Франко. Сучасники згадували: "Де б він не з'являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток".Саме у такому вигляді письменник зображений на 20-гривневій купюрі.

    У кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. В 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.    

Кожен регіон України має свою особливу вишиванку, яка відрізняється від інших технікою та орнаментом.  

 Одним з найоригінальніших видів вишиванок вважають борщівську. Її особливість полягає в тому, що вона рясно розшита чорними нитками

  Вишита сорочка – це вже давно не  музейний експонат. Це частина стильного та сучасного образу, від класичного до повсякденного.



 

  

Немає коментарів:

Дописати коментар