пʼятниця, 10 вересня 2021 р.

 

День кіно. Фільми, які можна прочитати

 


Сьогодні  не можливо уявити нашу вітчизняну кіноіндустрію без видатного українського режисера, письменника, кінодраматурга, художника Олександра Петровича Довженка (1894-1956). Його першою самостійною режисерською роботою стала комедійна стрічка «Ягідка кохання» (1926), після чого був шпигунський детектив «Сумка дипкур’єра» (1926). Проте, найбільшої слави Довженко здобув з легендарною німою трилогією: «Звенигора» (перший український фільм, що вийшов на міжнародну арену) (1927), «Арсенал» (1929) та «Земля» (1930). Всі три фільми вважаються визнаними шедеврами світового кіно та найвищою точкою розквіту української кіноіндустрії. Довженко з подивом дізнався, що фільм «Земля» мав грандіозний успіх у Європі, у той час як його було заборонено в Україні. Стрічку реабілітували лише в 1958 році, вона увійшла до числа 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно. Під час Другої Світової зняв серію агітаційних фільмів про Україну (“Визволення” (1940), “Битва за нашу Радянську Україну” (1943), “Перемога на Правобережній Україні” (1944)), а після – поставив стрічку «Мічурін» (1948). У 1950-х Довженко чимало викладає та виношує плани таких фільмів як «Відкриття Антарктиди», «Поема про море», «Повість полум’яних літ», «Зачарована Десна», які так і не були реалізовані за життя. «Поему про море» (1956), «Повість полум'яних літ» (1961) і «Зачаровану Десну» (1964) (почали знімати у серпні 1963 студією «Мосфільм» на Чернігівщині) поставила вже Юлія Солнцева. Крім того, вона зняла «Незабутнє» (1968) та «Золоті ворота» (1969) на основі літературних творів режисера. Фільми вважають загалом суперечливими, тільки «Поема про море» виражає думку метра й розкриває головні теми: перетворення людини революцією та перетворення природи людиною.

Ми любимо і поважаємо  видатного письменника і режисера Олександра Петровича Довженка. Його твори вивчають у школі. Його фільми можна подивитись в Інтернеті.

Як Батьківщина вшановує свого сина? З 1957 року Київська кіностудія носить ім'я Довженка, у 1972 році було затверджено Золоту медаль ім. Довженка «За найкращий військово-патріотичний фільм», у 1960 році створено музей Довженка в батьківській хаті в Сосниці. Ще за два роки скульптор Анатолій Фуженко подарував садибі пам'ятник митцю, міська дитяча бібліотека Чернігова носить ім’я славного земляка. 10 вересня — день народження Олександра Довженка — святкується в Україні як День кіно. У цей же день з 1994 року за указом Президента України вручається державна премія в галузі кінематографа імені О. Довженка.

Дивіться фільми, читайте книги,   вивчайте біографію наших відомих   і талановитих представників української землі.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар