понеділок, 19 лютого 2024 р.

 

#Хто_МИ_без_КНИГИ#

КНИГА І ВІДОМІ, ТАЛАНОВИТІ ЛЮДИ

  Чи може хтось із вас назвати мені імя відомого талановитого вченого, письменника, поета чи відомого діяча культури, який би досяг великих знань і популярності  без КНИГИ?

Мабуть ні. Бо коли поглянути на таких людей   з самого дитинства, то всі вони пізнавали світ через книгу. Так, саме книга була першим найкращим і найвірнішим другом.  Саме книга пробудила в них інтерес до природи, людини, суспільного життя, мистецтва і літератури. Книга допомогла їм стати відомими та талановитими.

Таких людей дуже багато…  Про одного з них і піде сьогодні мова.

Алессандро Вольта - італійський фізик, хімік та фізіолог, один із основоположників вчення про електрику. Так, саме на його честь названо одиницю вимірювання електричної напруги — вольт.

Він народився 18 лютого 1745 року в італійському містечку Комо. Батьки віддали його годувальниці, і забули про нього на два з половиною роки. Малюк вільно ріс поруч із дикою природою, жвавим, здоровим, але дикуватим: нормально заговорив лише у сім років. Саме в цьому віці він втратив батька і опинився в будинку дядька, який всерйоз взявся за виховання племінника: багато латині, історія, арифметика, правила поведінки і т.д. Дядько, бачачи жадібний інтерес здібного юнака до наук, намагався постачати його книгами.


                                        (рідне місто Вольта)

Дізнавшись про роботи Бенджаміна Франкліна, Вольта в 1768 році, вразивши жителів Комо, встановив перший у місті громовідвід, дзвіночки якого брязкали в грозову погоду. Тоді взагалі було відзначено бурхливим сплеском інтересу суспільства до електричних явищ. Демонстрації електричних дослідів, особливо після винаходи лейденської банки, проводилися за плату. Хтось Бозе висловив навіть бажання бути вбитою електрикою, якщо про це потім напишуть у виданнях Паризької академії наук. У 1792—1794 роках, експериментуючи з «тваринною електрикою», відкритим Луїджі Гальвані, Вольта дійшов висновку, що ці явища пов'язані з наявністю замкнутого ланцюга із двох різнорідних металів та рідини.

Він вперше помістив пластини з цинку та міді в кислоту, щоб отримати безперервний електричний струм, створивши перше у світі хімічне джерело струму («Вольтовий стовп»). Цей перший гальванічний елемент став прабатьком сучасних батарей.


     (Алессандро Вольт демонструє свій винахід перед Наполеоном)

Вольта також відомий винаходом інших електричних приладів (електрофор, електрометр, конденсатор, електроскоп). Доказав контактну різницю потенціалів між різними металами. З важливих відкриттів у хімічній сфері Вольта примітний тим, що виявив та досліджував горючий газ – метан. Наукова діяльність Вольти виборола високу оцінку Наполеона, який запросив його до Інституту Франції. В 1809 він отримав від Наполеона титул сенатора, в 1810 - графа. Кажуть, що коли Наполеон, побачивши в бібліотеці академії лавровий вінок із написом «Великому Вольтеру», стер останні літери таким чином, що вийшло: «Великому Волті».


Пам'ятник видатному вченому у  місті Комо.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар