четвер, 16 липня 2020 р.


#бібліотекар радить прочитати#
Пантелеймон Куліш  «Чорна рада»

     Продовжую  представляти книги-ювіляри 2020 року.  Сьогодні до  вашої уваги роман Пантелеймона Куліша «Чорна рада», який був опублікований в 1845 році – 175 років тому. Це один із перших історичних романів про події нашої історії. Про цей роман у листі до П.Куліша писав Т.Г.Шевченко: «Спасибі тобі, Богу, милий друже мій великий… за «Чорну раду». Я вже її двічі прочитав, прочитаю і третій раз, і все-таки не скажу більше нічого, як спасибі».
Історичною основою «Чорної ради» є події, що відбулися після Переяславської угоди 1654 року. Боротьба за гетьманування після смерті Богдана Хмельницького стала гострою, як ніколи до того, почалися чвари в боротьбі за владу. Автор ставиться до них з неприхованою антипатією: «Мізерна пиха розвелась усюди по гетьманщині. Почали знатні козаки жити на людський кшталт із великої розкоші. І вже байдуже їм старосвітські співи…» Чим була викликана чорна рада? Тим, що низи все частіше почали висловлювати незадоволення соціальною несправедливістю з боку розбагатілої козацької старшини і це охопило всю гетьманщину, що й призвело до чорної ради того пам’ятного року. Це одна сюжетна лінія, друга – інтимна – кохання Петра Шраменка та Лесі Череванівни, подолання ними перешкод задля того, щоб бути разо
Справжні патріоти своєї Батьківщини, яких ми зустрічаємо в цьому творі, змушують замислитися про моральну відповідальність кожного з нас за майбутню долю України.


Немає коментарів:

Дописати коментар